Za rok 2012

Choroszcz,08.03.2013r

Sprawozdanie z wykonania zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień na terenie Gminy Choroszcz za 2012 rok.

Realizacja z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz poniesionych kosztów przebiegała w oparciu o założenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na 2012 r. przyjęta do realizacji Uchwałą Nr VII/80/2011 Rady Miejskiej z dnia 29 grudnia 2011, co pozwoliło na wykonanie zadań własnych wynikających z art.4¹ ustawy z dnia 26 października 1982r w wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005r, uwzględniając badania społeczne w ramach programu ,,Decydujmy razem’’

Cel I Świadomi konstruktywni rodzice i ich dzieci.

W ramach spotkań z rodzicami które odbyły się w Zespole Szkół i Szkole Podstawowej w Choroszczy oraz Szkole Podstawowej w Kruszewie i Złotorii, przeprowadzono szereg rozmów z rodzicami i nauczycielami na temat ,, Zagrożenia okresu dorastania dzieci i młodzieży”.,, Zachowań ryzykownych podejmowanych przez młodzież’’. Omówiono potrzeby dzieci względem rodziców, od czego najczęściej uzależniają się dzieci, co robić gdy okaże się, że chodzi o używanie substancji psychoaktywnych, gdzie szukać pomocy. Równolegle ze spotkaniami rodziców odbyły się zajęcia z dziećmi i młodzieżą w/w szkół. Temat główny zajęć ,,Trudne sytuacje dobre rozwiązania- być silnym”,, Uzależnienie- jak można go uniknąć’’ W ramach tych zajęć poruszano tematy: budowania empatii, poczucia własnej wartości, podejmowania odpowiedzialnych decyzji, oraz nabycia wiedzy z zakresu sięgania po środki psychoaktywne itp. Szkolenia z rodzicami oraz zajęcia z dziećmi i młodzieżą przeprowadziła Pani mgr. Agata Niemczynowicz prowadząca Punkt Konsultacyjny Uzależnień w Choroszczy, oraz Pani mgr. Świderska Emilia prac. ETAPU z Białegostoku. W spotkaniach z rodzicami uczestniczyło 170 osób, zaś w zajęciach profilaktycznych uczestniczyło 221 uczniów podczas 11spotkań klasowych. Propagowanie zdrowego stylu życia odbywa się w codziennym życiu szkół, zaś podsumowanie odbyło się podczas festynu Piknik nad Narwią w Szkole Podstawowej w Złotorii , na warsztatach ekologicznych – Natura-my w Szkole Podstawowej w Rogowie, oraz w Zespole Szkół w Choroszczy na Festynie Rodzinnym. Wszystkie Szkoły z terenu Gminy Choroszcz brały udział w Kampanii ,, Zachowaj Trzeźwy Umysł’’,zaś opiekunowie świetlic opiekuńczo- wychowawczych których działalność jest przyporządkowana do poszczególnych szkół zorganizowali szereg różnorodnych gier, sportowych zawodów, oraz konkursów z nagrodami.

Cel II Wzrost oferty alternatywnego spędzania czasu dzieci i młodzieży.

W czasie działalności świetlic opiekuńczo- wychowawczych w Szkołach Podstawowych w Rogowie, Kruszewie, Złotorii, Choroszczy, oraz w świetlicy w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza 42, zapewniono i zorganizowano w ramach działalności edukacyjnej różnorodność form zajęć według zatwierdzonych programów dla poszczególnych świetlic opiekuńczo- wychowawczych. Ze względu na duże zainteresowanie działalnością świetlicy w Choroszczy przy ul . Sienkiewicza 42, a co za tym idzie zwiększoną ilością dzieci przychodzących na zajęcia został zatrudniony dodatkowo opiekun. Razem na umowę –zlecenie zatrudnionych było 7 opiekunów. W zajęciach programowych uczestniczyło 168 dzieci zapisanych, zaś nieregularnie korzystało z tej formy ponad 200 dzieci. W zajęciach świetlicowych uczestniczyły dzieci nie wymagające pomocy, co sprzyja integracji środowiskowej.

Wśród dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych wyselekcjonowano 15 osób które w miesiącu sierpniu byli uczestnikami obozu wypoczynkowo –terapeutycznego w Jastarni – organizator Stowarzyszenie Droga z siedzibą w Białymstoku które to stowarzyszenie zobowiązało się do objęcia dzieci całoroczną opieką. Przykładem było zorganizowanie choinki , przekazanie paczek żywnościowych dla dzieci i ich rodzin.

Wytypowano grupę 22 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych którym zorganizowano i doręczono paczki na święta Bożego Narodzenia, oraz dofinansowano do paczek dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w czasie organizacji choinki w świetlicy w Klepaczach oraz w świetlicy w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza 42.

Zagospodarowując wolny czas podczas dla zajęć sportowo- rekreacyjnych pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży uczestniczących w Klubach sportowych KS Narew, LUKS Badminton, LZS - zakupiono sprzęt sportowy nieodzowny w prowadzeniu treningu. Na zajęcia którego organizacją zajmują się Kluby sportowe ćwiczy grupa dzieci i młodzieży około 212 osób, w tym w Młodzieżowej Lidze Gminnej LZS- około 120 osób. Zorganizowano 2 spotkania, szkolenia dla dzieci i młodzieży przez psychologa na boisku sportowym ,, Orlik’’ Tytuł szkolenia ,,Prawdziwy sportowiec prowadzi zdrowy styl życia’’ Spotkania odbyły się przed zakończeniem roku szkolnego. W zajęciach uczestniczyło 38 osób.

Cel III. Zwiększenie dostępności terapeutycznej i wsparcia społecznego.

W ramach działalności instytucji i stowarzyszeń służących do rozwiązywania problemów alkoholowych zorganizowane zostało dla Klubu Abstynenta WOLNOŚĆ z Choroszczy szereg wyjazdów: do Częstochowy na spotkanie - pielgrzymkę osób uzależnionych i współuzależnionych, do Wilna na spotkanie z grupą osób o podobnym działaniu, wymianie doświadczeń i wspólnej modlitwie, oraz do Lichenia na ogólnopolskie spotkania trzeźwościowe. Razem z tej formy spotkań skorzystało 156 osób Zorganizowano wyjazd dla 25 członków Klubu do Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. Przy współpracy z parafią zorganizowano 3 dniowe rekolekcje trzeźwościowe. Jak co roku w sierpniu miesiącu trzeźwości zorganizowano prelekcję ,, Alkohol to choroba’’. Miesiąc sierpień to wydarzenie gdzie każdego roku organizowana jest zabawa bezalkoholowa-rocznicowa w Zespole Szkół w Choroszczy w której udział brało około 320 osób zaproszonych z różnych Klubów Abstynenckich województwa podlaskiego.

W ramach dobrze układającej się współpracy z SPP ZOZ Szpitalem w Choroszczy, dofinansowano dla 2 osób terapeutek pracowników Oddziału Uzależnień do szkolenia uzyskania kwalifikacji zawodowych. W zamian osoby te podzieliły się swoją wiedzą wyniesioną ze szkolenia, z członkami Klubu Abstynenta z Choroszczy. Odbyło się 5 spotkań w siedzibie Klubu.

W miesiącu styczniu b/r wyremontowano i przygotowano pomieszczenie, a od miesiąca lutego zorganizowano Punkt Konsultacyjny Uzależnień w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza 42 czynny w poniedziałki w godz,14.00-18.00. Zatrudniona została na umowę-zlecenie, osoba z uprawnieniami mgr. pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej, specjalista psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacji, mediator, socjoteraupeuta. Przez okres 11miesiecy 2012 roku udzielono porad dla 53 osób, z konsultacji (ilość wizyt) skorzystało 114 osób. Z porad skorzystały osoby: uzależnione, współuzaleznione, DDA, DA, członkowie rodzin oraz sprawcy i ofiary przemocy.

W ramach działalności informacyjno-administracyjnej zapewnienia działalności pracy statutowej, zakup materiałów biurowych na rzecz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Pełnomocnika ds. profilaktyki i r.p.a, zakup tuszu do drukarki, dzienników, znaczków pocztowych, ryczałt, usługi telefoniczne, dzienniki świetlicowe, abonament kablówki, delegacje. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – odbyła 9 posiedzeń, rozpatrzonych zostało pozytywnie zaopiniowanych 38 wniosków na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych (oraz piwa) w tym 28 wnioski jako kontynuacja sprzedaży. Na posiedzeniach rozpatrzono 23 sprawy w związku z nadużywaniem alkoholu. Osoby które stawiły się na Komisję zostały zobowiązane do podjęcia leczenia odwykowego oraz ukierunkowane gdzie taką pomoc mogą otrzymać w tym 9 osób zostało skierowanych do Punktu Konsultacyjnego Uzależnień w Choroszczy. W ramach działalności statutowej wliczone jest wynagrodzenie Pełnomocnika ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.

Na potrzeby Zespołu Szkół i Szkoły Podstawowej w Choroszczy zakupiono pomoce dydaktyczne na nośnikach DVD z tematu zapobiegania uzależnieniom, przemocy w rodzinie, oraz książki. Dokonano zakupu: ulotek, folderów, informatorów na potrzeby działalności GKRPA, Punktu Konsultacyjnego Uzależnień, Pełnomocnika ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień. Kontynuowano prenumeratę czasopism na potrzeby GKRPA.

Zakupiono nowe książki z tematu ,, Profilaktyka uzależnień’’ dla Biblioteki publicznej w Choroszczy w ramach uzupełnienia działu profilaktyka uzależnień. Ksiązki te ciesza się dużym zainteresowaniem nie tylko osób uzależnionych i współuzaleznionych ale wśród uczących się i pracujących. Księgozbiór liczy 182 woluminy.

W celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych zorganizowano szkolenia dla członków GKRPA z tematów : ,, Rodzina z problemem alkoholowym’’, ,,Nowe aspekty działania w ramach Komisji’’- z tego typu szkolenia skorzystało5 osób.

W ramach uczestnictwa w działaniach Podlaskiego Forum Przeciwdziałania Uzależnieniom skorzystały dwie osoby z GKRPA podnosząc kwalifikacje zawodowe.

Cel. IV Ograniczenie dostępności do alkoholu i środków psychoaktywnych

W ramach działalności Komisji zostało przeprowadzonych 10 kontroli sklepów które na podstawie udzielonej koncesji prowadzą sprzedaż napojów alkoholowych oraz piwa. Uchybień niezgodnych z rozporządzeniami nie stwierdzono.

Oprócz kontroli w sklepach dokonano szkolenia dla pracowników i właścicieli punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Z tej formy szkolenia skorzystało 24 sklepy . Szkolenia dokonało Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych z Warszawy firma specjalizująca w tego typu szkoleniach. Temat szkolenia ,,Praktyczne porady dla sprzedawców napojów alkoholowych’’. Przeszkoleni sprzedawcy otrzymali stosowną wiedzę oraz Certyfikaty ukończenia szkolenia.

W miesiącu czerwcu ukazały się informacje w Gazecie Choroskiej, oraz na stronie gazety internetowej jako odezwa- prośba do osób które sprzedają napoje alkoholowe z przypomnieniem o zakazach i skutkach sprzedaży napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim itp.

W związku z zaangażowaniem się w działania wymierzone w ograniczenie dostępu do alkoholu osobom niepełnoletnim oraz złożeniu sprawozdania i zgłoszeniu się do kampanii edukacyjnej ,, Pozory mylą dowód nie’’ gmina Choroszcz dnia 5 lutego 2013r otrzymała CERTYFIKAT ,,Za wkład w budowę społecznej koalicji sprzeciwu wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz za uczestnictwo w kampanii edukacyjnej ,, Pozory mylą dowód nie’’ wystawiony przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce- Browary Polskie.

Cel. V Efektywna współpraca służb i instytucji społecznych.

Rozpowszechniono informacje na stronie internetowej gazety odnośnie uruchomienia Punktu Konsultacyjnego Uzależnień w Choroszczy. Na tablicach informacyjnych wywieszono informacje o zadaniach jakie będzie realizował PKU godzinach i dniach pracy. W czasie spotkań z rodzicami, na wywiadówkach w Szkołach Podstawowych oraz w Zespole Szkół informowano o działalności PKU.

Reasumując powyższe w roku 2012 roku zostały wykonane zadania poprzez realizację postawionych 5 celów.

Opracował: Witold Wróblewski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Choroszczy

Wytwarzający/odpowiadający: Ewa Łukaszewicz

Wprowadzający: Ewa Łukaszewicz

Data modyfikacji: 2014-04-02

Opublikował: Ewa Łukaszewicz

Data publikacji: 2014-04-02