Sprawozdanie za rok 2010

Choroszcz, 15.03.2011r.

Sprawozdanie z wykonania zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie Gminy Choroszcz za 2010rok.

Realizacja wydatków budżetowych przebiegała w oparciu o założenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2010 r. przyjęta do realizacji Uchwałą Nr XXVI/203/09 Rady Miejskiej z dnia 22 grudnia 2009r, oraz Uchwałą Nr II/16/10 z dnia 30 grudnia 2010r zmieniającą uchwałę w sprawie programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2010, co pozwoliło na wykonanie zadań własnych wynikających z ustawy z dnia 26 października 1982r w wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

1. Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.

Problem alkoholowy jest problemem społecznym, w który uwikłana jest rodzina. To problem złożony mający konsekwencje nie tylko dla osoby pijącej, ale również dla całej jego rodziny. Szczególnie trudna jest sytuacja dzieci, które cierpią z tego powodu, dla których sytuacja pijącego rodzica pozostaje często wydarzeniem traumatycznym, mającym konsekwencje w całym życiu. Społeczeństwo jest szczególnie uwrażliwione na sytuację dzieci, które ponoszą największe koszty wychowywania się w dysfunkcyjnej rodzinie. Dlatego działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest skierowana na leczenie, terapię osób uzależnionych, pomoc rodzinie uwikłanej w problem alkoholowy. W praktyce bardzo trudne jest dotarcie do osoby uzależnionej, dla której problem alkoholowy nie istnieje, rozwinięte są natomiast mechanizmy zaprzeczania i różnorodne mechanizmy obronne. Komisja współpracuje z oddziałem leczenia uzależnień tutejszego szpitala, poradniami zajmującymi się leczeniem odwykowym, terapią osób uzależnionych i współuzależnionych, policją, sądem, do którego często kieruje osoby uzależnione. W dalszym ciągu realizowane jest monitorowanie punktów sprzedaży napojów alkoholowych, praca profilaktyczna w szkołach i w środowisku, rozwiązywania problemów alkoholowych i pomoc rodzinie uwikłanej w uzależnienie, integracja działań interwencyjnych i profilaktycznych szeroko pojętego środowiska lokalnego, oraz otwarcie na nowe inicjatywy, ciekawe pomysły na profilaktykę i strategie interwencyjne. W tym celu na podstawie ankiet anonimowych został zdiagnozowany problem postaw młodzieży i osób dorosłych wobec alkoholu. Na podstawie tej diagnozy został opracowany ,, Raport z badań dotyczący problematyki alkoholowej’’ który posłużył głównie do napisania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2011.

Na bieżąco uaktualniana jest informacja na tablicach ogłoszeń gdzie można otrzymać pomoc terapeutyczną i rehabilitacyjną.

2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbyła 11 posiedzeń, przeprowadziła 23 rozmowy interwencyjno – motywacyjne w związku z nadużywaniem alkoholu. Wszystkie osoby na posiedzenie Komisji otrzymali stosowne wezwania. W b/r skierowane zostały 3 wnioski do Sądu Rejonowego V Wydział Rodzinny i Nieletnich w Białymstoku jako wdrożenie procedury zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego.

W miesiącu lipcu zorganizowano wyjazd na kolonie oraz opłacono pobyt dla 11 dzieci z rodzin patologicznych w Jastarni - organizator Stowarzyszenie ,,Droga’’ z siedzibą w Białymstoku, który zobowiązał się dodatkowo do objęcia dzieci uczestniczących w kolonii i ich rodzin, całoroczną opieką. Przykładem wywiązania się z umowy było zorganizowanie choinki oraz przekazanie paczek żywnościowych dla dzieci i ich rodzin.

Wytypowano grupę 20 dzieci z rodzin z problemem alkoholowym którym zorganizowano i doręczono paczki dla dzieci na święta Bożego Narodzenia, oraz dofinansowano do paczek dla dzieci z rodzin patologicznych w czasie organizacji choinki w świetlicy w Klepaczach, oraz w nowootwartej świetlicy opiekuńczo- wychowawczej w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza 42

3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informatycznej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także uczestnictwo dzieci w pozalekcyjnych programach opiekuńczo- wychowawczych .

Kontynuowano działalność świetlic opiekuńczo wychowawczych dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć pozalekcyjnych (w zajęciach uczestniczą dzieci niejednokrotnie pochodzące z rodzin, gdzie występuje problem alkoholowy lub inna dysfunkcja). Świetlice prowadziły działalność w Szkołach: Podstawowej w Choroszczy- 3 opiekunów grup, Złotorii -1op. gr., Rogowie -1 op. gr., Kruszewie -1 op. oraz w Zespole Szkół w Choroszczy – 3 op. gr.(do 15 czerwca 2010r) Ogółem w zajęciach brało udział ponad 250 dzieci i młodzieży z czego czynnie uczestniczyło 185 osób. W miesiącu czerwcu w budynku przy ul. Sienkiewicza 42 otwarto świetlicę opiekuńczo-wychowawczą. Dzieci spotykają się w świetlicy trzy razy w tygodniu po dwie godziny. W godzinach działalności świetlicy została zatrudniona opiekunka. W zajęciach świetlicowych uczestniczą również dzieci nie wymagające pomocy, co sprzyjało integracji środowiskowej. Na koniec zajęć opiekunowie świetlic zorganizowali podsumowanie działalności zakończonej konkursami z nagrodami. Wszystkie świetlice opiekuńczo-wychowawcze uczestniczyły w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Kampania opierała się na profesjonalnych materiałach edukacyjnych zakupionych w pakietach dla szkół podstawowych, gimnazjum, rodziców i sprzedawców. Ulotki, materiały edukacyjne zostały wykorzystane i przekazane zainteresowanym do realizacji. W szkołach zrealizowano zajęcia profilaktyczne na temat zdrowego stylu życia, aktywnego spędzania wolnego czasu, zagospodarowania go w umiejętny sposób, dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Zorganizowano konkursy: Szkoła moich marzeń, Zycie bez uzależnień, Szukamy młodych mistrzów. Podczas przebywania w świetlicy dzieci miały czas przeznaczony na odrabianie zadań domowych oraz odpoczynek w formie zabaw dowolnych według własnych zainteresowań, oraz zajęć sportowych. Zwracano tez uwagę na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, słuchania , wyrażania swoich potrzeb, przekonań, oraz dostrzegania u innych. Ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych drogą bez przemocy, panowania nad emocjami. Wyrabiano tez nawyki u dzieci utrzymywania porządku, przestrzegania regulaminu świetlicy i ujętych w nim zasad oraz dbanie o wspólne mienie.

Razem z działalnością świetlic opiekuńczo- wychowawczych, placówki oświatowe prowadziły działalność edukacyjną w ramach Szkolnych Programów Profilaktyki, propagowania zdrowego stylu życia – poprzez organizowanie np:

- zajęć w czasie ferii zimowych – jako zagospodarowanie czasu wolnego, zajęć edukacyjnych przeplatanych programem profilaktyki uzależnień,

- organizowano konkursy z nagrodami podczas festynu:,, Piknik nad Narwią” oraz innych spotkań: Tydzień talentów, Wychowanie przeciw przemocy, Wybierz zdrowie, Zdrowy styl życia, Rewizja życia.

W miesiącu styczniu b/r zorganizowano dla uczniów gimnazjum zajęcia z zakresu tematów: Wiem kim jestem, Żyję zdrowo, gdzie poruszano tematy adaptacji ucznia w nowym środowisku, oraz temat uzależnienia: papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze, komputer. W ramach tych zajęć odbyły się 4 spotkania po 2 godz. z uczniami, oraz 1 spotkanie z ich rodzicami. W miesiącu kwietniu zorganizowano kolejne spotkanie z psychologiem temat ,,Akademia rodzica nastolatka’’ W spotkaniu tym uczestniczyli rodzice uczniów których dzieci uczą się w gimnazjum. Zajęcia prowadziła Pani Psycholog .

W ramach zajęć pozalekcyjnych, działalność sportowo- rekreacyjną z młodzieżą prowadziły kluby sportowe. Pomoc GKRPA oraz Pełnomocnika ograniczała się do dofinansowania do zakupu najpotrzebniejszego niezbędnego sprzętu sportowego, dla dzieci i młodzieży uczestniczących w klubach sportowych M G K S „Narew”, Młodzieżowej Lidze Gminnej LZS w Choroszczy, Uczniowskim Klubie Badmintona LUKS w Choroszczy, razem w zajęciach uczestniczyło ok. 200 osób. Osoby prowadzące zajęcia sportowe zwracali uwagę na promowanie abstynencji, prowadzenie zdrowego stylu życia, oraz przestrzeganie zasad fair-play.

4. Nadzór nad ograniczeniem dostępności alkoholu między innymi poprzez organizację szkoleń instytucji np: ( właścicieli punktów sprzedaży alkoholu), organizacji i osób fizycznych z zakresu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dokonała 7 kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Podczas kontroli nie stwierdziła uchybień nie zgodnych z ustawą z dnia 12 listopada 1982r o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. GKRPA na posiedzeniach rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała 41 wniosków ubiegających się o pozwolenie sprzedaży napojów alkoholowych w tym 33 wnioski jako kontynuacja i 8 wniosków jako nowe dla nowootwartych sklepów.

Ze szkolenia sprzedawców punktów sprzedaży napojów alkoholowych GKRPA postanowiła odejść od tradycyjnych corocznych szkoleń na które przychodzili tylko właściciele punktów sprzedaży i zleciła przeprowadzenie szkoleń dla pracowników tychże punktów sprzedaży na miejscu. W ten sposób zostali przeszkoleni pracownicy którzy otrzymali stosowną wiedzę, materiały edukacyjne oraz certyfikaty z odbytego szkolenia. Szklenie dla 17 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zostało przeprowadzone pod kątem ,, Praktycznych porad dla osób handlujących alkoholem’’ przez Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych z Warszawy.

Inne szkolenia: - finansowanie szkoleń różnych grup zawodowych: terapeuci SPP ZOZ Choroszcz – 3 osoby zostały przeszkolone z zakresu nowoczesnych metod diagnozowania oraz terapii uzależnień. Przeszkoleni terapeuci w ramach współpracy uczestniczyli w czterech mitingach trzeźwościowych gdzie przekazali swoje wiadomości członkom Klubu Abstynenta Wolność

– 1 osoba odbyła szkolenie z zakresu zespołu interdyscyplinarnego, w ramach działalności GKRPA

- uczestnictwo w szkoleniu Krakowskiej Akademii Profilaktyki, wykup bonu edukacyjnego, materiałów szkoleniowych, książek z dziedziny nowoczesnych technik profilaktyki uzależnień.

5. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, podjęte działania .

Wspomaganie działalności Klubu Abstynenta „Wolność” w Choroszczy tj. grup samopomocowych AA, Al.-Anonu

- przewóz członków Klubu Abstynenta i ich rodzin do Częstochowy na pielgrzymkę środowisk trzeżwościowych , oraz na ogólnopolskie spotkania trzeżwościowe do Lichenia– uczestniczyło 110 osób.

- zorganizowano pobyt na Dniach Skupienia w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu dla 16 członkom Klubu, - (dojazd do Ośrodka we własnym zakresie)

- przy współpracy z parafią zorganizowano 3 dniowe rekolekcji trzeźwościowe.

W miesiącu sierpniu zorganizowano zabawę rocznicową w Zespole Szkół w której wzięło udział około 320 osób z różnych Klubów Abstynenckich z województwa podlaskiego oraz sąsiednich województw,

Miesiąc sierpień to miesiąc trzeźwości gdzie zorganizowano prelekcję ,, Kształtowanie postaw prospołecznych wśród osób dotkniętych chorobą alkoholową’’ dla członków Klubu i ich rodzin ( uczestniczyło 26 osób) .

W ramach współpracy z Szpitalem w Choroszczy terapeuci uczestniczyli w czterech mitingach trzeźwościowych gdzie przekazali swoje wiadomości członkom Klubu Abstynenta Wolność.

Zestawienie wydatków wg ,,Preliminarza kosztów, realizatorów gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych’’ za rok 2010.

Treść zadania

Koszt w zł

rozchodu

Zestawienie wydatków w zł.

1

Zapewnienie i zorganizowanie działalności edukacyjnej, oraz organizowanie różnych form zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach programu zajęć w świetlicach opiekuńczo- wychowawczych w Szkołach Podstawowych: Rogowie, Złotorii, Kruszewie, Choroszczy oraz Zespole Szkół w Choroszczy

Nowa świetlica w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza 42, oraz w OSP Złotoria.

20408,13zł

17820,00zł

2574,32zł

Koszt zorganizowania nowej świetlicy przy ul. Sienkiewicza 42

- centralne ogrzewanie 14762 zł

- stół do gry 730.78 zł

- TV 2327,85 zł

- abonament TV 388,00 zł

- stoły świetlicowe 494,00 zł

- krzesła 798,40 zł

- wyposażenie w sprzęt p/p, apteczka, instrukcje 292,00 zł

- sprawy programowe 615,00 zł

Koszt poniesiony za prowadzenie świetlic przez opiekunów zatrudnionych na Umowę-Zlecenie

Koszt poniesionych wydatków przez wszystkie świetlice z przeznaczeniem na sprawy programowe.

2

Zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin patologicznych – obóz wypoczynkowo- terapeutyczny

Zorganizowanie i dostarczenie paczek dla dzieci z rodzin patologicznych

Dofinansowanie do paczek dla dzieci (na gwiazdkę) z rodzin patologicznych które organizowała Rada Sołecka w Klepaczach.

Dofinansowanie do paczek dla dzieci z rodzin patologicznych które organizowali rodzice, świetlica przy ul. Sienkiewicza 42

7480,00zł

2499,24zł

292,75 zł

303,99zł

- Koszt za letni wypoczynek dla 11 dzieci w Jastarni- 680 zł od osoby

-20 dzieci z rodzin patologicznych

- Dofinansowanie do 48 paczek choinka dla dzieci w Klepaczach

- Dofinansowanie do 28 paczek choinka dla dzieci w Choroszczy

3

Zorganizowanie szkoleń dla różnych grup zawodowych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych o tematyce uzależnień. Szkolenie dla rodziców i ich dzieci.

3800,00zł

Szkolenia dla różnych grup zawodowych 2350,00 zł

Szkolenie rodziców i ich dz.1450zł

4

Propagowanie zdrowego stylu życia, festyny, konkursy, kampania

Zachowaj Trzeźwy Umysł, imprezy profilaktyczne plenerowe

1220,00zł

2000,00zł

Zakup pakietu Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł

Pakiet usług edukacyjnych na imprezy plenerowe w tym przeszkolenie

5

Wspieranie działalności instytucji i grup samopomocowych AA, Al-anon służących do rozwiązywania problemów alkoholowych (Klub Abstynenta, Szpital oddział uzależnień itp.)

9029,20zł

Wyjazd grupy na zlot do Lichenia wydano 1498,00 zł , do Częstochowy 2889,00 zł, Zakroczyma 2680,00zł, Ubezpieczenia w/ w wyjazdów

Dofinansowanie do organizacji zabawy bezalkoholowej ( zakup czajnika, obrusów, itp.) 626.98zł

Zakup usług TV (dekoder, abonament, antena i montaż 1335.22 zł

6

Wspieranie zajęć sportowo- rekreacyjnych pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży uczestniczących w klubach sportowych, zakup sprzętu sportowego:

a) grupa młodzieży zrzeszona w MGKS Narew

b) dzieci i młodzież uczestnicząca na zajęciach pozalekcyjnych w LUKS Badmintona w Choroszczy

c) młodzież uczestnicząca w rozgrywkach Młodzieżowej Ligi Gminnej LZS.

2761.10zł

4836,40zł

1082,24zł

Dofinansowania do zakupu najpotrzebniejszego niezbędnego sprzętu sportowego, dla dzieci i młodzieży uczestniczących w klubach sportowych M G K S „Narew”, Młodzieżowej Lidze Gminnej LZS w Choroszczy, Uczniowskim Klubie Badmintona LUKS Razem na zakup sprzętu sportowego wydano 8679,24 zł

7

Zakup książek, filmów na DVD, kaset na VHS o tematyce zapobiegania uzależnień, przemocy w rodzinie, czasopism, plakatów, ulotek, folderów

370.00zł

Kontynuacja prenumeraty czasopism

8

Kontrola punktów sprzedaży alkoholu, szkolenia sprzedawców, zakup odpowiednich materiałów do szkoleń, opłata za szkolenie

1600,00zł

700,00zł

-szkolenie sprzedawców

- kontrola punktów sprzedaży napojów alkoholowych przez GKRPA ( wyjazd na teren Gminy)

9

Prowadzenie działalności informacyjno- administracyjnej, zapewnienie obsługi i materiałów biurowych, oraz innego niezbędnego wyposażenia na rzecz działalności statutowej:

- wynagrodzenie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

- wynagrodzenie Pełnomocnika ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień,

- opłaty za opinie biegłych lekarzy psychologów i psychiatrów

- inne opłaty: zakup biletów na dojazdy na terapię do Placówek Leczenia Uzależnień, Szpitala, delegacje służbowe, znaczki sądowe, usługi pocztowe i telekomunikacyjne itp.

2442,79zł

3710,00zł

31115,00zł

1255,56zł

4038,13zł

Inne opłaty

Zapłata za posiedzenie czynne w pracach Komisji

Wynagrodzenie

Opłaty za biegłych lekarzy

Inne opłaty

Razem w roku 2010 wydano 121338,35 zł z Rozdz. 85 154

opracował: Witold Wróblewski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Choroszczy

Wytwarzający/odpowiadający: Ewa Łukaszewicz

Wprowadzający: Ewa Łukaszewicz

Data modyfikacji: 2011-03-30

Opublikował: Ewa Łukaszewicz

Data publikacji: 2011-03-30