Sprawozdanie za rok 2011
Choroszcz, 05.03.2012r.
Sprawozdanie z wykonania zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na terenie Gminy Choroszcz za 2011 rok.
Realizacja z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz poniesionych kosztów przebiegała w oparciu o założenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011 r. przyjęta do realizacji Uchwałą Nr II/19/10 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2010, co pozwoliło na wykonanie zadań własnych wynikających z art.4¹ ustawy z dnia 26 października 1982r w wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
1. Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.
Problem alkoholowy jest problemem społecznym. To problem złożony mający konsekwencje nie tylko dla osoby pijącej, ale również dla całej jego rodziny. Szczególnie trudna jest sytuacja dzieci, które cierpią z tego powodu, dla których sytuacja pijącego rodzica pozostaje często wydarzeniem traumatycznym, mającym konsekwencje w całym życiu. Społeczeństwo jest szczególnie uwrażliwione na sytuację dzieci, które ponoszą największe koszty wychowywania się w dysfunkcyjnej rodzinie. Dlatego działalność Pełnomocnika ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień, oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest skierowana na leczenie, terapię osób uzależnionych, pomoc rodzinie uwikłanej w problem alkoholowy. W praktyce bardzo trudne jest dotarcie do osoby uzależnionej, dla której problem alkoholowy nie istnieje, rozwinięte są natomiast mechanizmy zaprzeczania i różnorodne mechanizmy obronne. GKRPA w Choroszczy współpracuje z oddziałem leczenia uzależnień tutejszego szpitala, poradniami zajmującymi się leczeniem odwykowym, terapią osób uzależnionych i współuzależnionych, policją, sądem. Na bieżąco realizowane jest monitorowanie punktów sprzedaży napojów alkoholowych, organizowane są im szkolenia. Dużą wagę przywiązujemy do prac profilaktycznych w szkołach i w środowisku lokalnym jak pomoc rodzinom uwikłanym w uzależnienie i współuzaleznienie. Aby nasze działania były kompatybilne i miały dobry kierunek działań profilaktycznych w b,r na podstawie ankiet anonimowych został zdiagnozowany problem postaw młodzieży i osób dorosłych wobec alkoholu. Na podstawie tej diagnozy został opracowany ,, Raport z badań dotyczący problematyki alkoholowej’’ który posłużył głównie do napisania Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na rok 2012.
2. Udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbyła 8 posiedzeń, przeprowadziła 21 rozmów interwencyjno – motywacyjnych w związku z nadużywaniem alkoholu. Wszystkie osoby na posiedzenie Komisji otrzymali stosowne wezwania. W b/r nie skierowano żadnego wniosku do Sądu Rejonowego V Wydział Rodzinny i Nieletnich w Białymstoku jako wdrożenie procedury zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego ponieważ decyzją GKRPA - nie zachodziła potrzeba.
W miesiącu sierpniu b/r zorganizowano wyjazd na kolonie oraz opłacono pobyt dla 13 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w Jastarni - organizator Stowarzyszenie ,,Droga’’ z siedzibą w Białymstoku, który zobowiązał się dodatkowo do objęcia dzieci uczestniczących w kolonii i ich rodzin, całoroczną opieką. Przykładem wywiązania się z umowy było zorganizowanie choinki oraz przekazanie paczek żywnościowych dla dzieci i ich rodzin.
Wytypowano grupę 26 dzieci z rodzin z problemem alkoholowym którym zorganizowano i doręczono paczki dla dzieci na święta Bożego Narodzenia, oraz dofinansowano do paczek dla dzieci z rodzin patologicznych w czasie organizacji choinki w świetlicy w Klepaczach, oraz w świetlicy opiekuńczo- wychowawczej w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza 42
Na bieżąco uaktualniana jest informacja na tablicach ogłoszeń gdzie można otrzymać pomoc terapeutyczną i rehabilitacyjną.
3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informatycznej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także uczestnictwo dzieci w pozalekcyjnych programach opiekuńczo- wychowawczych .
Kontynuowano działalność świetlic opiekuńczo wychowawczych dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć pozalekcyjnych (w zajęciach uczestniczą dzieci niejednokrotnie pochodzące z rodzin, gdzie występuje problem alkoholowy lub inna dysfunkcja). Świetlice prowadziły działalność w Szkołach: Podstawowej w Choroszczy- 3 opiekunów grup, Złotorii -1op. gr., Rogowie -1 op. gr., Kruszewie -1 op, w Choroszczy przy ul. Sienkiewicza 42 -1 op. oraz w OSP Złotoria -1opiekun grupy. Ogółem w zajęciach brało udział ponad 220 dzieci i młodzieży z czego czynnie uczestniczyło 156 osób. W zajęciach świetlicowych uczestniczą również dzieci nie wymagające pomocy, co sprzyjało integracji środowiskowej. Na koniec zajęć opiekunowie świetlic zorganizowali podsumowanie działalności zakończonej konkursami z nagrodami. Wszystkie świetlice opiekuńczo-wychowawcze uczestniczyły w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Kampania opierała się na profesjonalnych materiałach edukacyjnych zakupionych w pakietach dla szkół podstawowych, gimnazjum, rodziców i sprzedawców. Ulotki, materiały edukacyjne zostały wykorzystane i przekazane zainteresowanym do realizacji. Przykładem dobrze zorganizowanej kampanii jest otrzymanie 6 nagród indywidualnych pośród uczniów szkół naszej gminy. W szkołach zrealizowano zajęcia profilaktyczne na temat zdrowego stylu życia, aktywnego spędzania wolnego czasu, zagospodarowania go w umiejętny sposób, dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Podczas przebywania w świetlicy dzieci miały czas przeznaczony na odrabianie zadań domowych oraz odpoczynek w formie zabaw dowolnych według własnych zainteresowań, oraz zajęć sportowych. Zwracano tez uwagę na kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, słuchania , wyrażania swoich potrzeb, przekonań, oraz dostrzegania u innych. Ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych drogą bez przemocy, panowania nad emocjami. Wyrabiano tez nawyki u dzieci utrzymywania porządku, przestrzegania regulaminu świetlicy i ujętych w nim zasad oraz dbanie o wspólne mienie. Razem z działalnością świetlic opiekuńczo- wychowawczych, placówki oświatowe prowadziły działalność edukacyjną w ramach Szkolnych Programów Profilaktyki, propagowania zdrowego stylu życia – poprzez organizowanie np:
- zajęć w czasie ferii zimowych – jako zagospodarowanie czasu wolnego, zajęć edukacyjnych przeplatanych programem profilaktyki uzależnień,
- podczas Festynu Rodzinnego zorganizowanego w Zespole Szkół w Choroszczy zorganizowano akcje informacyjno-profilaktyczną dla rodziców, której celem było promowanie alternatywnych form spędzania rodzinnego czasu wolnego, promowania zdrowego, wolnego od nałogów i używek stylu życia. Ulotki i broszury, które były rozdawane rodzicom były elementem programów prozdrowotnych i profilaktycznych realizowanych przez pedagoga przy współudziale Pełnomocnika ds. profilaktyki i rpu Urzędu Miejskiego w Choroszczy.
W ramach zajęć pozalekcyjnych, działalność sportowo- rekreacyjną z dziećmi i młodzieżą prowadziły kluby sportowe. Pomoc GKRPA oraz Pełnomocnika ograniczała się do dofinansowania do zakupu najpotrzebniejszego niezbędnego sprzętu sportowego, dla dzieci i młodzieży uczestniczących w klubach sportowych M G K S „Narew”, Młodzieżowej Lidze Gminnej LZS w Choroszczy, Uczniowskim Klubie Badmintona LUKS w Choroszczy, oraz do kontroli przestrzegania zasad realizowanych z założeniami profilaktyki uzależnień. Razem w zajęciach uczestniczyło ok. 295 osób w tym w rozgrywkach Młodzieżowej Ligi Gminnej około 180 osób. Osoby prowadzące zajęcia sportowe zwracali uwagę na promowanie abstynencji, prowadzenie zdrowego stylu życia, oraz przestrzeganie zasad fair-play.
4. Nadzór nad ograniczeniem dostępności alkoholu między innymi poprzez organizację szkoleń instytucji np: ( właścicieli punktów sprzedaży alkoholu), organizacji i osób fizycznych z zakresu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na posiedzeniach rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała 20 wniosków ubiegających się o pozwolenie sprzedaży napojów alkoholowych w tym 14 wniosków jako kontynuacja i 6 wniosków jako jednorazowe( sprzedaż w miejscu sprzedaży do 4.5% zawartości alkoholu –piwa).
Ze szkolenia sprzedawców punktów sprzedaży napojów alkoholowych GKRPA postanowiła odejść od tradycyjnych corocznych szkoleń na które przychodzili tylko właściciele punktów sprzedaży i zleciła przeprowadzenie szkoleń dla pracowników tychże punktów sprzedaży na miejscu. W ten sposób zostali przeszkoleni pracownicy którzy otrzymali stosowną wiedzę, materiały edukacyjne oraz certyfikaty z odbytego szkolenia. Szklenie dla 15 punktów sprzedaży napojów alkoholowych zostało przeprowadzone pod kątem ,,Szkolenia dla właścicieli oraz personelu punktów sprzedaży alkoholu’’ Szkolenie przeprowadził Ośrodek Profilaktyki Nowa Perspektywa z Krakowa.
W ramach innych szkoleń nieodzownych w codziennej pracy GKRPA, członkowie podnosili wiedzę z następujących tematów:
- 3 osoby odbyły szkolenie ,,Przeciwdziałanie, przemoc w rodzinie’’
- 2 osoby odbyły szkolenie ,, Mało teorii dużo praktyki’’ jak napisać dobry program profilaktyki, oraz jego wdrożyć.
- 2 osoby uczestniczyły w szkoleniu ,, Najnowsze zmiany przepisów prawa wchodzące w życie od 1 lipca 2011r’’
- zorganizowano szkolenie dla pedagogów szkół z terenu naszej gminy z tematu ,, Alkohol, narkotyki, dopalacze – ich wpływ na organizm człowieka’’ w szkoleniu uczestniczyło 64 osoby.
5. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, podjęte działania .
Wspomaganie działalności Klubu Abstynenta „Wolność” w Choroszczy tj. grup samopomocowych AA, Al.-Anonu
- uczestnictwo członków Klubu Abstynenta i ich rodzin osób uzależnionych i współuzaleznionych środowisk trzeżwościowych w pielgrzymce do Częstochowy, oraz w ogólnopolskich spotkaniach trzeźwościowych w Licheniu– uczestniczyło 110 osób razem
- zorganizowano pobyt na Dniach Skupienia w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu dla 16 członków Klubu Abstynenta.
- przy współpracy z parafią zorganizowano 3 dniowe rekolekcji trzeźwościowe w których uczestniczyli członkowie Klubu oraz ich rodziny.
Jak co roku miesiąc sierpień to miesiąc trzeźwości gdzie w ramach działalności Klubu zorganizowano prelekcję ,, Kształtowanie postaw prospołecznych wśród osób dotkniętych chorobą alkoholową’’ dla osób uzależnionych i wsółuzaleznionych ( uczestniczyło 31 osób)
W miesiącu sierpniu zorganizowano zabawę bezalkoholową-rocznicową w Zespole Szkół Choroszczy w której wzięło udział około 300 osób z różnych Klubów Abstynenckich z województwa podlaskiego oraz sąsiednich województw.
W ramach współpracy z Szpitalem Oddziałem Uzależnień w Choroszczy członkowie Klubu Abstynenta uczestniczą w mitingach trzeźwościowych gdzie przekazują swoje wiadomości, oraz wymieniają się doświadczeniami z tematu trwania w abstynencji.
W ramach działalności świetlic opiekuńczo – wychowawczych doposażono w sprzęt dla świetlic w postaci zakupu stołów do gry w tenisa, stołów gry zręcznościowe w piłkarzyki, oraz zakupiono stoły, krzesła, konsolę do gier zręcznościowych.
Zestawienie wydatków wg ,,Preliminarza kosztów, realizatorów gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych’’ za rok 2011.
|
Treść zadania |
Koszt w zł rozchodu |
Zestawienie wydatków w zł. |
1 |
Zapewnienie i zorganizowanie działalności edukacyjnej, oraz organizowanie różnych form zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach programu zajęć w świetlicach opiekuńczo- wychowawczych w Szkołach Podstawowych: Rogowie, Złotorii, Kruszewie, Choroszczy, świetlicy przy ul. Sienkiewicza 42 w Choroszczy, oraz w OSP Złotoria.
Zakup na potrzeby świetlic opiekuńczo-wychowawczych |
24080,00zł
5795,00zł
746,18 zł |
Koszt poniesiony za prowadzenie świetlic przez opiekunów zatrudnionych na Umowę-Zlecenie.
Koszt poniesionych wydatków : - stoły do gry 2378,00 zł - abonament TV 440,00 zł - stoły świetlicowe i krzesła 1578,00 zł - konsola z osprzętem 1399,00zł - sprawy programowe 615,00 zł
|
2 |
Zorganizowanie letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin patologicznych – obóz wypoczynkowo- terapeutyczny Zorganizowanie i dostarczenie paczek dla dzieci z rodzin patologicznych Dofinansowanie do paczek dla dzieci (na gwiazdkę) z rodzin patologicznych które organizowała Rada Sołecka w Klepaczach. Dofinansowanie do paczek dla dzieci z rodzin patologicznych które organizowali rodzice, świetlica przy ul. Sienkiewicza 42 |
8970,00zł
2308,19zł
299,16 zł
408,28zł |
- Koszt za letni wypoczynek dla 11 dzieci w Jastarni- 680 zł od osoby -26 dzieci z rodzin patologicznych
- Dofinansowanie do 48 paczek choinka dla dzieci w Klepaczach
- Dofinansowanie do 30 paczek choinka dla dzieci w Choroszczy |
3 |
Zorganizowanie szkoleń dla różnych grup zawodowych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych o tematyce uzależnień, Szkolenie dla pedagogów. |
3429,80zł |
Szkolenia dla różnych grup zawodowych 2029,80,00 zł
Szkolenie dla pedagogów Zespołu Szkół, oraz Szkół Podstawowych 1400zł. |
4 |
Propagowanie zdrowego stylu życia, festyny, konkursy, kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł, imprezy profilaktyczne plenerowe |
1230,00zł
|
Zakup pakietu Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł -1230,00zł |
5 |
Wspieranie działalności instytucji i grup samopomocowych AA, Al-anon służących do rozwiązywania problemów alkoholowych , dotyczy Klubu Abstynenta Wolność z Choroszczy. |
7803,82zł |
Wyjazd grupy na zlot do Lichenia wydano 1512,00 zł , do Częstochowy 2916,00 zł, Zakroczyma 2160,00zł, Ubezpieczenia w/ w wyjazdów 274,40zł Dofinansowanie do organizacji zabawy bezalkoholowej ( zakup obrusów, naczyń jednorazowych itp.) 741,92zł Zakup usług TV ( abonament, 198,50zł |
6 |
Wspieranie zajęć sportowo- rekreacyjnych pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży uczestniczących w klubach sportowych, zakup sprzętu sportowego: a) grupa młodzieży zrzeszona w MGKS Narew Choroszcz b) dzieci i młodzież uczestnicząca na zajęciach pozalekcyjnych w LUKS Badminton w Choroszczy c) młodzież uczestnicząca w rozgrywkach Młodzieżowej Ligi Gminnej LZS.
|
10098,27zł
|
Dofinansowania do zakupu najpotrzebniejszego niezbędnego sprzętu sportowego, dla dzieci i młodzieży uczestniczących w klubach sportowych M G K S „Narew”- 2079,84zł Młodzieżowej Lidze Gminnej LZS w Choroszczy -3000,00zł Uczniowskim Klubie Badmintona LUKS.- 5018,84zł Na zakup sprzętu sportowego, oraz na inne usługi.
|
7 |
Zakup książek, filmów na DVD, kaset na VHS o tematyce zapobiegania uzależnień, przemocy w rodzinie, czasopism, plakatów, ulotek, folderów, poradników. |
558,08zł |
Kontynuacja prenumeraty czasopism 198,00zł Zakup poradnika 99,00zł Zakup ulotek 261,08zł |
8 |
Kontrola punktów sprzedaży alkoholu, szkolenia sprzedawców, zakup odpowiednich materiałów do szkoleń, opłata za szkolenie. |
1100,00zł
|
-szkolenie sprzedawców
|
9 |
Prowadzenie działalności informacyjno- administracyjnej, zapewnienie obsługi i materiałów biurowych, oraz innego niezbędnego wyposażenia na rzecz działalności statutowej: inne opłaty: zakup:, znaczki sądowe, usługi pocztowe i telekomunikacyjne, delegacje służbowe, dzienniki zajęć, - wynagrodzenie członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - wynagrodzenie Pełnomocnika ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień, |
3845,07zł
4065,00zł
45721,65zł
|
Inne opłaty
Zapłata za posiedzenie w pracach Komisji Wynagrodzenie
-
|
Razem w roku 2011 wydano 120458,50 zł z Rozdz. 85 154
Opracował: Witold Wróblewski
Metryka strony