Wyjaśnienia treści SIWZ...
Termin ważności strony | 2015-10-15 |
---|
Choroszcz 12.10.2015r
Or — V. 271.28.2015
Wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia dotyczące postępowania „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy z terenu Gminy Choroszcz”
Na mocy art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.) w odpowiedzi na skierowane do Zamawiającego zapytanie dotyczące treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia informujemy:
Zapytanie brzmiało:
1. ZAŁĄCZNIK NR 1 DO SIWZ OPIS ZAMÓWIENIA str. 1 są podane dane gminy. Wykonawca prosi o podanie ilości osób zameldowanych w Gminie Choroszcz na dzień 30 czerwca br.
Odp. Ilość osób zameldowanych w Gminie Choroszcz na dzień 30 czerwca 2015 roku wynosi 14 271 osób.
2. ZAŁĄCZNIK NR 1 DO SIWZ OPIS ZAMÓWIENIA str. 5 jest zapis: Wykonawca ma obowiązek przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, odebranych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie gminy Choroszcz do regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych….. Proponujemy skreślić zapis: „...oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych...”. Art. 9e ust. 1 pkt 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2015 r. poz. 87), w brzmieniu od dnia 1 lutego 2015 r., przewiduje, że podmiot odbierający odpady jest zobowiązany do przekazywania do RIPOK-u jedynie zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów zielonych.
Odp. Zamawiający informuje, iż zapis „…oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych…” zostaje skreślony z załącznika nr 1 SIWZ Opis Zamówienia.
3. ZAŁĄCZNIK NR 1 DO SIWZ - OPIS ZAMÓWIENIA str. 3 jest zapis, zgodnie z którym odbiorem objęte będą odpady komunalne zbierane w sposób selektywny u źródła z podziałem na między innymi frakcje: pozostałe. Proszę o wyjaśnienie, jakie frakcje odpadów mieszczące się pod pojęciem „pozostałych” będą zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Odp. Zamawiający informuje, iż słowo „-pozostałe.” zostaje wykreślone z załącznika nr 1 SIWZ Opis Zamówienia.
4. Załącznik nr 1 do SIWZ - Opis zamówienia jest zapis: „Dodatkowo Wykonawca dostarczy do Urzędu Miejskiego w Chroszczy co kwartał, (nie później niż do 15 dnia pierwszego miesiąca kwartału) w zależności od potrzeb worki na odpady segregowane, zgodnie z § 9 ust. 1 Regulaminu”. Natomiast w § 1 ust. 7 Załącznika nr 2 do SIWZ - Wzór umowy jest zapis: „Wykonawca po każdym odbiorze zobowiązany jest do wyposażenia nieruchomości w worki oraz do dostarczenia odpowiedniej ilości worków na odpady segregowane do Urzędu Miejskiego w Choroszczy”.
W związku z rozbieżnością pomiędzy wyżej wskazanymi zapisami, zwracam się z uprzejmą prośbą o doprecyzowanie treści § 1 ust. 7 Załącznika nr 2 do SIWZ – Wzór umowy i nadanie mu następującej treści: „ Wykonawca po każdym odbiorze zobowiązany jest do wyposażenia nieruchomości w worki oraz do dostarczenia co kwartał, (nie później niż do 15 dnia pierwszego miesiąca kwartału) odpowiedniej ilości worków na odpady segregowane do Urzędu Miejskiego w Choroszczy”.
Odp. Zamawiający informuje, iż nie występuje rozbieżność pomiędzy przytaczanymi zapisami. Dodatkowe worki dostarczane do gminy Choroszcz mają na celu dodatkowe sprawne załatwianie potrzeb mieszkańców na bieżąco.
5. ZAŁĄCZNIK NR 2 DO SIWZ UMOWA §8 ust. 1 pkt. 2) jest zapis: pozostałości z sortowania i pozostałości z mechaniczno-biologicznego przetwarzania, przeznaczonych do składowania powstałych z odebranych przez podmiot odpadów komunalnych; Proponujemy skreślić ten punkt. Uzasadnienie jest podane w pkt. I niniejszego pisma.
Odp. Zamawiający informuje, iż zapis został zapisany zgodnie z art. 9n ust. 3 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i w/w zapis pozostaje bez zmian.
6. ZAŁĄCZNIK NR 2 DO SIWZ UMOWA §8 ust. 2 jest zapis: W celu weryfikacji danych zawartych w sprawozdaniu, o którym mowa w ust. 1, Burmistrz może zobowiązać Wykonawcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości do okazania innych niż wymienione w § 6 ust. 5, dokumentów sporządzanych na potrzeby ewidencji odpadów oraz dokumentów potwierdzających osiągnięcie określonych poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Wykonawca prosi o doprecyzowanie jakie dokumenty będzie wymagał Zamawiający.
Odp. Zamawiający powierzając wykonawcy w ramach zamówienia publicznego wykonanie zadania własnego Gminy musi zachować możliwość efektywnej kontroli nad realizacją tego zadania — także w przypadku ewentualnych zmian przepisów dotyczących dokumentów sporządzanych na potrzeby ewidencji odpadów lub potwierdzenia osiągnięcia określonych przepisami wymagań. Przywołany zapis ma na celu zabezpieczenie możliwości sprawowania takiej właśnie kontroli — przy czym Zamawiający potwierdza, że chodzi w nim wyłącznie o dokumenty, których sporządzenie będzie wymagane przepisami prawa.
7. ZAŁĄCZNIK NR 2 DO SIWZ UMOWA § 9 ust. 1 pkt 6 jest zapis: za nieosiągnięcie lub przekroczenie w okresie trwania umowy wymaganych poziomów, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 11 i 12, zgodnie z art. 9z ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w wysokości kar wraz z odsetkami, do których zapłaty będzie zobowiązany Zamawiający. Wykonawca prosi o wyjaśnienie przyczyn karania za przekroczenie poziomów.
Odp. Zapis o karaniu za przekroczenie poziomów miał charakter omyłki. Zamawiający informuje, iż ZAŁĄCZNIK NR 2 DO SIWZ projekt umowy § 9 ust. 1 pkt 6 zostaje odpowiednio zmieniony (zmiana nr 4 w dalszej części niniejszego pisma).
8. Zgodnie z zapowiedziami władz miasta Białegostoku od 1 stycznia 2016 r. planowane jest uruchomienie Termicznego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Białymstoku (Spalarnia). W związku z tym prosimy o wyjaśnienia:
1. Czy Gmina Choroszcz jest związana na partnerstwem z Gminą Białystok w zakresie kierowania strumieniem odpadów do Spalarni? A jeżeli tak to,
2. Jakie ilości i frakcje odpadów przewidziane są do dostarczenia do Spalarni?
3. Czy Zamawiający ma wiedzę o cenach za zagospodarowanie odpadów w ZUOK Białystok po jego uruchomieniu?
4. Czy Wykonawca będzie płacił za zagospodarowanie odpadów w Spalarni?
Odpowiedzi na ww. pytania są niezbędne do przygotowania oferty.
Uprzejmie informujemy, iż Wykonawca zwracał się pismem do Inwestora ZUOK Białystok czyli Spółki Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne „LECH” sp. z o.o. z pytaniem o cenę za przyjęcie odpadów w związku z prowadzonymi postępowaniami o uzyskanie zamówienia publicznego. Uzyskaliśmy odpowiedź, iż „Zamawiający (w tym przypadku - Gmina) zobowiązany jest do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców”.
Odp. 1. Tak jest związana partnerstwem, jednakże nie ma to żadnego wpływu na niniejsze postępowanie.
2. Porozumienie przewiduje zapewnienie i dostarczenie powstających na terenie Gminy Choroszcz odpadów komunalnych do odzysku i unieszkodliwiania w instalacjach wytworzonych w ramach realizacji Projektu, bez podziału na frakcje.
3. Zamawiający nie posiada wiedzy o cenach za zagospodarowanie odpadów w ZUOK Białystok po jego uruchomieniu.
4. Wykonawca zgodnie z §1 ust. 9 Załącznika nr 2 do SIWZ ma wskazać w ofercie regionalną/e instalacje/e do przetwarzania odpadów komunalnych. Wzajemne rozliczenia pomiędzy regionalną instalacją przetwarzania odpadów komunalnych a Wykonawcą nie leżą w gestii Zamawiającego.
9. ZAŁĄCZNIK NR 2 DO SIWZ UMOWA §11 ust. 1 pkt 5 jest zapis: uzasadnionej zmiany instalacji, do których Wykonawca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany przekazać odebrane odpady.
Wykonawca prosi o wyjaśnienie czy można traktować ww. zapis w sytuacji opisanej w pytaniu nr 8 wówczas, gdy cena za przyjęcie odpadów okaże się wyższa od przyjętej do kalkulacji wymienionej w formularzu ofertowym tzn. nie zmieni się instalacja, do której będą przekazywane odpady , ale instalacja zmieni cenę za ich przyjęcie.
Odp. Zapis § 11 ust. 1 pkt 5 wzoru umowy przewiduje możliwość zmiany instalacji, nie przewiduje jednak zmiany wynagrodzenia Wykonawcy z tego powodu.
Zgodnie z postanowieniami SIWZ instalację wskazuje w ofercie wykonawca. W przypadku wyboru oferty danego wykonawcy i udzielenia mu zamówienia wskazanie instalacji będzie stanowiło element zobowiązania tego wykonawcy w ramach umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zgodnie z przywołanym zapisem § 11 ust. 1 pkt 5 Wykonawca ma natomiast prawo — ale nie obowiązek — wystąpić o zmianę umowy w tym zakresie.
Wskazanie w ofercie danej instalacji bądź zmiana instalacji poprzez zmianę umowy pozostają bez wpływu na wysokość ceny ofertowej oraz wynagrodzenia Wykonawcy.
Jednocześnie Zamawiający na mocy art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.) Zamawiający informuje iż zostaje zmieniony:
1. Załącznik nr 2 do SIWZ (projekt umowy) § 2 jest:
„Termin wykonania przedmiotu umowy — od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2016 roku.”
Załącznik nr 2 do SIWZ (wzór umowy) § 2 zostaje zmieniony i otrzymuje brzmienie:
„Termin wykonania przedmiotu umowy w zakresie usługi odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych pochodzących od właścicieli nieruchomości zamieszkałych — od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2016 roku. a w zakresie sprawozdawczości za rok 2016 rok w terminie do 31 marca 2017.”
2. Załącznik nr 2 do SIWZ (projekt umowy) § 7 ust. 1 jest:
Ustala się zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 5 % wynagrodzenia umownego brutto za przedmiot umowy, tj. kwotę: …….. zł (słownie: …………………….).
Załącznik nr 2 do SIWZ (projekt umowy) § 7 ust.1 zostaje zmieniony i otrzymuje brzmienie:
Ustala się zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 8 % wynagrodzenia umownego brutto za przedmiot umowy, tj. kwotę: …….. zł (słownie: …………………….).
3. Załącznik nr 2 do SIWZ (projekt umowy) § 7 ust. 6 jest:
„6. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 100 % będzie zwrócone Wykonawcy w ciągu 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane.”
Załącznik nr 2 do SIWZ (projekt umowy) § 7 ust. 6 zostaje zmieniony i otrzymuje brzmienie:
„6. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 100 % będzie zwrócone Wykonawcy w ciągu 30 dni od dnia wykonania zamówienia tj. 30 kwietnia 2017 r i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane.”
4. Załącznik nr 2 do SIWZ (projekt umowy) § 9 ust. 6 jest:
6) „za nieosiągnięcie lub przekroczenie w okresie trwania umowy wymaganych poziomów, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 11 i 12, zgodnie z art. 9z ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w wysokości kar wraz z odsetkami, do których zapłaty będzie zobowiązany Zamawiający.”
Załącznik nr 2 do SIWZ (projekt umowy) § 9 ust. 6 zostaje zmieniony i otrzymuje brzmienie:
6) „za nieosiągnięcie w okresie trwania umowy wymaganych poziomów, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 11 i 12, zgodnie z art. 3b i 3c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w wysokości 50 000,00 zł za nieosiągnięty poziom wyliczony przez Zamawiającego.
Wykonawcy powinni śledzić na bieżąco informacje zamieszczane przez Zmawiającego na stronie internetowej odnośnie postępowania o udzielenie zamówienia, którym są zainteresowani. Wprowadzone zmiany treści SIWZ są wiążące dla stron i stanowią autentyczną wykładnię postanowień SIWZ. Należy czytać SIWZ łącznie z zmianami treści SIWZ wprowadzonym przez Zamawiającego w trybie art. 38 ust. 4 Pzp. Wszystkie zmiany treści SIWZ ze swej istoty uzupełniają więc jej treść i Wykonawcy powinni brać pod uwagę przy sporządzaniu oferty.
Z poważaniem
Zastępca Burmistrza Choroszczy
mgr inż. Grzegorz Gabrian
Metryka strony