Zarządzenie Nr 60/2015 z 09.06.2015 r.

w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych Urzędu Miejskiego w Choroszczy

Zarządzenie Nr 60/2015

Burmistrza Choroszczy

z dnia 9 czerwca 2015r

w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych Urzędu Miejskiego w Choroszczy

Na podstawie z art. 39 ust 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych ( Dz. U. z 2014 r poz. 1202.), w związku z art. 33 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.) oraz art.772 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy ( Dz. U. z 2014 r poz. 1502), zarządzam, co następuje:

§ 1

Ustalam Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych Urzędu Miejskiego w Choroszczy, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2

Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od daty podania go do wiadomości pracowników.

§ 3

Tracą moc zarządzenia Burmistrza Choroszczy: Nr 169/09 z dnia 22 maja 2009 roku w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych Urzędu Miejskiego w Choroszczy oraz Nr 173/09 z dnia 9 czerwca 2009 roku, Nr 24/2011 z dnia 4 marca 2011 roku, Nr 160/2012 z dnia 6 sierpnia 2012 roku i Nr 306/2014 z dnia 3 czerwca 2014 roku w sprawie zmiany Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych Urzędu Miejskiego w Choroszczy.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Burmistrz Choroszczy

mgr inż. Robert Wardziński

Załącznik

do zarządzenia Nr 60/2015

Burmistrza Choroszczy

z 9.06.2015r

REGULAMIN WYNAGRADZANIA

PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH

URZĘDU MIEJSKIEGOW CHOROSZCZY

Rozdział 1

PRZEPISY OGÓLNE

§1

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

1) pracodawcy — rozumie się przez to Urząd Miejski w Choroszczy,

2) Kierowniku Urzędu – oznacza to Burmistrza Choroszczy lub osobę, którą Burmistrz upoważnił do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w swoim imieniu,

3) kierowniku komórki organizacyjnej – rozumie się przez to odpowiednio kierownika referatu oraz pracownika zajmującego samodzielne stanowisko pracy,

4) pracowniku - rozumie się przez to osobę zatrudnioną w Urzędzie Miejskim na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy,

5) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458),

6) rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania - rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 roku w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398).

§2

Regulamin wynagradzania, zwany dalej Regulaminem, określa:

1) wymagania kwalifikacyjne pracowników,

2) warunki wynagrodzenia zasadniczego, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego,

3) warunki przyznawania dodatków funkcyjnych, specjalnych, dodatku kasjerskiego,

4) warunki przyznawania i wypłacania premii i nagród, innych niż nagroda jubileuszowa.

§3

1. Przed dopuszczeniem do pracy, nowo zatrudniony pracownik ma obowiązek zapoznać się z niniejszym Regulaminem.

2. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z Regulaminem zostaje dołączone do jego akt osobowych.

Rozdział 2

WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ

§ 4

1. Pracownikowi przysługuje:

1) wynagrodzenie zasadnicze,

2) dodatek za wieloletnią pracę,

3) nagroda jubileuszowa,

4) jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

2. Pracownikowi może zostać przyznany dodatek funkcyjny.

3. Pracownikowi, z tytuły okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, może być przyznany dodatek specjalny.

4. Pracownikowi może być przyznana nagroda uznaniowa.

5. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych i obsługi tworzy się fundusz premiowy. Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku pomocniczym i obsługi może być przyznana premia uznaniowa.

6. Pracownikom samorządowym zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia przysługują w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

Wynagrodzenie zasadnicze

§ 5

1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych.

2. Podstawą ustalenia zaszeregowania pracownika są tabele stanowiące załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu .

3. Tabela stawek miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu.

§ 6

1. Decyzję o zastosowaniu dla danego pracownika stawki osobistego zaszeregowania podejmuje Kierownik Urzędu.

2. W uzasadnionych przypadkach Kierownik Urzędu może skrócić pracownikowi okres pracy zawodowej wymagany na danym stanowisku, z wyłączeniem stanowisk, dla których wymagany okres pracy zawodowej określają odrębne przepisy oraz art. 5 ust. 2 i art. 6 ust 4 ustawy.

Dodatek funkcyjny

§ 7

1. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu i kierownikowi urzędu stanu cywilnego może być przyznany dodatek funkcyjny.

2. Dodatek funkcyjny może być przyznany również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach niezwiązanych z kierowaniem zespołem, dla których w załączniku Nr 1 do niniejszego Regulaminu, przewidziano dodatek funkcyjny.

3. Tabela stawek dodatku funkcyjnego stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu.

Dodatek specjalny

§ 8

1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności Kierownik Urzędu może przyznać pracownikowi, na czas określony, dodatek specjalny.

2. Dodatek specjalny jest ustalany w zależności od posiadanych środków na wynagrodzenia i przyznawany w kwocie nieprzekraczającej 40 proc. łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.

3. Przepisy dotyczące dodatku specjalnego nie dotyczą pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, obsługi, asystentów i doradców.

Nagroda uznaniowa

§9

1. Pracownikom zatrudnionym w Urzędzie Miejskim tworzy się, w ramach planowanych środków na wynagrodzenia, fundusz nagród.

2. Fundusz nagród obejmuje 3 proc. planowanej wielkości środków na wynagrodzenia dla pracowników Urzędu Miejskiego, pozostających w dyspozycji Kierownika Urzędu.

3. Fundusz nagród może być zwiększony w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.

4. Fundusz nagród przeznacza się na nagrody uznaniowe.

5. Zasady i tryb przyznawania nagród pracownikom Urzędu Miejskiego określa Regulamin nagradzania stanowiący zał. nr 4 do niniejszego Regulaminu.

Fundusz premiowy

§10

1. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych i obsługi tworzy się, w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, fundusz premiowy.

2. Premia jest ustalana w zależności od posiadanych środków na wynagrodzenia i przyznawana w kwocie nie przekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego.

3. Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust.1, oraz warunki przyznawania i wypłacania premii ustala Regulamin premiowania stanowiący załącznik Nr 5 do niniejszego Regulaminu.

Rozdział 3

ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE ZWIĄZANE Z PRACĄ

§11

  1. Pracownikowi wykonującemu pracę na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach, jeżeli wymagają tego potrzeby Urzędu, w porze nocnej oraz w niedzielę i święta, przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
  2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz, bez ich zgody, do pracowników samorządowych sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do ośmiu lat.
  3. Pracownikowi zatrudnionemu w niedzielę lub święto przysługuje inny dzień wolny od pracy w tygodniu lub wynagrodzenie na zasadach ustalonych w Kodeksie pracy.

§12

Pracownikom przysługują, poza wynagrodzeniem za pracę i wymienionymi dodatkami, również inne świadczenia pieniężne związane z pracą, przewidziane przepisami prawa, a w szczególności:

1) nagroda jubileuszowa, według zasad określonych w ustawie i rozporządzeniu,

2) jednorazowa odprawa pieniężna w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, według zasad określonych w ustawie i w rozporządzeniu,

3) dodatkowe wynagrodzenie roczne zwane „wynagrodzeniem rocznym” na podstawie ustawy z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2013r poz.1144),

4) świadczenia należne w okresie czasowej niezdolności do pracy w oparciu o art. 92 i 184 Kodeksu Pracy oraz przepisów regulujących uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,

5) świadczenia przysługujące z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w oparciu o art. 92 i 2371 Kodeksu Pracy oraz przepisów regulujących zakres i wysokość tych świadczeń,

6) odprawy w związku z powołaniem do służby wojskowej należne w oparciu o przepisy regulujące powszechny obowiązek obrony państwa,

7) ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego w oparciu o art.2377 Kodeksu Pracy.

Rozdział 4

SPOSÓB I TERMINY WYPŁATY WYNAGRODZEŃ

I POZOSTAŁYCH NALEŻNOŚCI PRACOWNICZYCH

§13

1. Wynagrodzenie za pracę z zastrzeżeniem ust. 2 wypłaca się z dołu w 26 dniu każdego miesiąca. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

2. Wypłata dodatku kasjerskiego dokonywana jest w ostatnim dniu roboczym miesiąca na podstawie pisemnego oświadczenia pracownika wykonującego obsługę kasową w danym miesiącu .

3. Wypłata wynagrodzenia za dni niezdolności do pracy lub zasiłków chorobowych dokonywana jest w terminie określonym w ust. 1.

4. Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia mu do wglądu dokumentacji płacowej oraz przekazania odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia.

§14

1. Wypłata wynagrodzenia następuje w siedzibie Urzędu Miejskiego (kasa) lub przelewem na konto bankowe pracownika, po uzyskaniu jego pisemnej zgody.

2. Wypłata wynagrodzenia dokonywana jest do rąk własnych pracownika albo osoby przez niego upoważnionej, a w razie gdy nie może on osobiście odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody i nie złożył pisemnego sprzeciwu co do dokonywania wypłaty, do rąk współmałżonka.

3. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej.

4. Wypłata wynagrodzenia następuje w godzinach pracy.

Rozdział 5

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 15

Pracodawca w każdym czasie udostępnia na żądanie pracownika Regulamin i w razie potrzeby wyjaśnia jego treść.

§16

Wszelkie zmiany Regulaminu następują w formie pisemnej w trybie obowiązującym dla jego ustalania.

Zał. Nr 1

do Regulaminu wynagradzania

TABELE

stanowisk pracowniczych w Urzędzie Miejskim w Choroszczy

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie oraz umiejętności zawodowe

staż pracy (w latach)

1

2

3

4

5

6

I. Stanowiska kierownicze urzędnicze

1

Sekretarz gminy

XVII-XIX

7

Wyższe

4

2.

Główny Księgowy

XV-XVIII

6

wyższe ekonomiczne lub podyplomowe

ekonomiczne

3

3

Kierownik urzędu stanu cywilnego

XVI-XVIII

6

Według odrębnych

przepisów

Według odrębnych

przepisów

4

Rzecznik prasowy

XIII-XVII

4

wyższe

5

5

Zastępca kierownika urzędu stanu cywilnego

XII-XVI

4

wyższe2)

4

6

Kierownik referatu

XIII-XVIII

6

wyższe2)

4

7

Zastępca kierownika referatu

XII -XVI

4

wyższe2

4

8

Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych,

XII-XIV

-

wyższe2

4

9

Pełnomocnik d.s. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień

XII-XIV

-

wyższe2

4

II. Stanowiska urzędnicze

1

Radca prawny

XIII-XVIII

6

według odrębnych przepisów

według odrębnych przepisów

2

Główny specjalista

XII-XVII

5

wyższe2)

4

3

Inspektor

XII-XVI

-

wyższe2)

3

4

Starszy specjalista

starszy informatyk

XI-XV

-

wyższe2)

3

5

Podinspektor,

informatyk

X- XIV

-

wyższe2)

średnie3)

-

3

6

Specjalista

X-XIII

-

średnie3)

3

7

Samodzielny referent

IX-XII

-

średnie3)

2

8

Referent

IX-XI

-

średnie3)

2

9

Młodszy referent

VIII-X

-

średnie3)

-

III. Stanowiska doradców i asystentów

1

Doradca

XVII – XVIII

-

wyższe

5

2

Asystent

XI – XIII

-

średnie

IV. Stanowiska, na których nawiązanie stosunku pracy następuje w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych

1

Pracownik II stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych

XII-XVI

-

wyższe

3

XI-XV

-

wyższe

-

2

Pracownik I stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych

X-XIII

-

średnie

3

IX-XI

-

średnie

2

VIII-X

-

średnie

-

V. Stanowiska pomocnicze

1.

Kierownik sekcji obsługi

X-XV

3

średnie3)

4

2

Sekretarka

X-XII

-

średnie3)

-

3

Pomoc administracyjna

III-VII

-

średnie3)

-

VI. Stanowiska pracowników obsługi

1

Kierowca autobusu

X-XI

-

według odrębnych przepisów

według odrębnych przepisów

2

Kierowca samochodu ciężarowego

IX - X

-

według odrębnych przepisów

według odrębnych przepisów

3

Konserwator,

palacz c.o.

VIII-IX

-

zasadnicze zawodowe5)

-

4

Kierowca samochodu osobowego

VII-VIII

-

według odrębnych przepisów

według odrębnych przepisów

5

Robotnik gospodarczy

V-VII

-

podstawowe4)

-

6

Sprzątaczka

III-IV

-

podstawowe4)

-

7

Goniec

II-IV

-

podstawowe4)

-

1) Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia i stażu pracy dla kierowniczych stanowisk urzędniczych i stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę uwzględniają wymagania określone w ustawie, przy czym do stażu pracy wymaganego na kierowniczych stanowiskach urzędniczych wlicza się wykonywanie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 6 ust.4 pkt 1 ustawy.

2) Wyższe odpowiedniej specjalności umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę, a także wymagania określone w ustawie stosownie do opisu stanowiska.

3) Średnie o profilu ogólnym lub zawodowym umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych stosownie do opisu stanowiska.

4) Podstawowe i umiejętności wykonywania czynności.

5) Zasadnicze zawodowe umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku.

Zał. Nr 2

do Regulaminu wynagradzania

TABELA MIESIĘCZNYCH KWOT WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Kategoria zaszeregowania

Kwota w złotych

1

2

I

1.100 - 1.771

II

1.120 - 1.898

III

1.140 – 2.151

IV

1.160 – 2.277

V

1.180 - 2.530

VI

1.200 - 2.657

VII

1.250 - 2.714

VIII

1.300 – 3.036

IX

1.350 – 3.163

X

1.400 – 3.416

XI

1.450 – 3.669

XII

1.500 - 3.795

XIII

1.600 – 4.048

XIV

1.700 – 4.301

XV

1.800 – 4.592

XVI

1.900 – 4.998

XVII

2.000 – 5.563

XVIII

2.200 – 6.123

XIX

2.400 – 6.679

XX

2.600 – 7.236

XXI

2.800 – 7.792

XXII

3.000 – 8.349

Zał. Nr 3

do Regulaminu wynagradzania

TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnego

Procent minimalnego wynagrodzenia zasadniczego

1

2

1

do 40

2

do 60

3

do 80

4

do 100

5

do 120

6

do 140

7

do 160

8

do 200

9

do 250

Zał. Nr 4

do Regulaminu wynagradzania

REGULAMIN NAGRADZANIA

pracowników zatrudnionych

w Urzędzie Miejskim w Choroszczy

§ 1

Nagroda uznaniowa przyznawana jest pracownikowi, który uzyskuje dobre wyniki w pracy zawodowej.

§ 2

Przy ustalaniu wysokości nagrody uznaniowej indywidualnej bierze się pod uwagę w szczególności:

  1. wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków służbowych,
  2. dyspozycyjność i stopień trudności wykonywanych przez pracownika zadań,
  3. zdyscyplinowanie, inicjatywę, samodzielność,
  4. zaangażowanie w pracę i kreatywność,
  5. samodoskonalenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji,
  6. wyniki okresowych ocen kwalifikacyjnych,
  7. stosunek do przełożonych, umiejętność współpracy i współżycia w zespole,
  8. stosunek do interesantów i zgłaszanych przez nich spraw.

§ 3

Nagrody uznaniowe wypłacane są raz w roku.

Zał. Nr 5

do Regulaminu wynagradzania

REGULAMIN PREMIOWANIA

pracowników pomocniczych i obsługi

zatrudnionych w Urzędzie Miejskim w Choroszczy

§ 1

Premię przyznaje Kierownik Urzędu. Premia jest uznaniowa.

§ 2

Premię ustala się i wypłaca w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.

§ 3

Premia może być przyznana za:

  1. terminowe wykonywanie określonych zakresem czynności zadań i obowiązków,
  2. przestrzeganie ustalonego czasu pracy i porządku pracy, w tym przestrzeganie przepisów bhp i p.poż,
  3. dokładne wykonywanie poleceń przełożonych,
  4. wykazywanie się sprawnością organizacyjną, dyspozycyjnością oraz gotowością do podejmowania prac w zastępstwie osób nieobecnych,
  5. wykonywanie prac zlecanych dodatkowo.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Choroszczy

Wytwarzający/odpowiadający: Dorota Tomicka

Wprowadzający: Dorota Tomicka

Data modyfikacji: 2015-06-10

Opublikował: Ewa Łukaszewicz

Data publikacji: 2015-06-10