Sprawozdanie za rok 2006

SPRAWOZDANIE W ZAKRESIE REALIZACJI ZADAŃ WYNIKAJĄCYCH Z PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA TERENIE GMINY CHOROSZCZ ZA 2006R. PRZYJĘTY DO REALIZACJI UCHWAŁĄ NR XXIII/224/06 RADY MIEJSKIEJ Z DNIA 29 MARCA 2006R.

Gminny program przeciwdziałania narkomanii został opracowany w oparciu o ustawę z dnia 29 lipca 2005r. p przeciwdziałaniu narkomanii gdyż przeciwdziałanie narkomanii należy do zadań własnych gminy obejmujących:

  • zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem,
  • udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii pomocy psychologicznej i prawnej,
  • prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży w tym prowadzenia zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych,
  • wspomaganie działań instytucji, organizacji pozarządowych o osób fizycznych służących rozwiązywaniu problemów narkomanii,
  • pomoc społeczna osobom uzależnionym i integrowanie ze środowiskiem lokalnym tych osób z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego .

Ustawodawca, nakładając na jednostki samorządowe zadania, których realizacja narzuca konieczność współpracy wszystkich środowisk w budowaniu spójnej strategii przeciwdziałania narkomanii i gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych co należy określić jako wspólny cel dla wszystkich podmiotów działających na szczeblu lokalnym. Odbiorcami obydwu programów są często te same grupy społeczne lub młodzież co odzwierciedla się w podobnym charakterze działań w zakresie proponowanych działań i programów.

Wykonywanie zadań odbywało się za pośrednictwem Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy współpracy w szczególności ze szkołami które w ramach swych wychowawczych zadań realizują szkolne programy profilaktyczne tj realizują profilaktykę pierwszorzędową (wczesna, uprzedzająca) gdyż adresowana jest ona do grupy niskiego ryzyka, a więc do osób będących przeważnie jeszcze przed inicjacją alkoholową czy narkotykową . Jej główne cele to promocja zdrowego stylu życia oraz opóźnienie wieku inicjacji w zakresie różnych zagrażających zachowań, a przez to ograniczenie zasięgu tych zachowań i związanych z nimi szkód.

· Realizowano zadania będące integralną częścią gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, finansowane z tego samego rozdziału 85154 - podejmowano takie działania jak:

1. Kontynuacja działalności świetlic opiekuńczo wychowawczych dla dzieci i młodzieży ramach zajęć pozalekcyjnych nieraz pochodzących z rodzin gdzie występuje problem alkoholowy i lub inna dysfunkcja. Świetlice działają w Szkole Podstawowej w Choroszczy, Złotori i Rogowie, działa zespół doboszek przy Gimnazjum w Chorszczy - ogółem z tej formy zajęć korzysta ok. 180 dzieci .

2. poniesiono koszt w wysokości 6.500 zł. na zorganizowanie wypoczynku letniego dla 12 dzieci wymagających takiej formy pomocy, które skorzystały z kolonii z elementami zajęć terapeutycznych.

3. placówki oświatowe prowadziły działalność edukacyjną w ramach szkolnych programów profilaktyki , propagowania zdrowego stylu życia — poprzez organizowanie różnego rodzaju zajęć np.:

- spektakle profilaktyczne

-organizowanie zajęć w czasie ferii zimowych — jako zagospodarowanie czasu wolnego

- konkursy np. „Wybrałem zdrowie”, literackie, poszerzanie wiedzy z zakresu HIV/AIDS

- zakup pomocy dydaktycznych do szkolnych świetlic, dożywianie dzieci

- zorganizowano biwak o profilu promującym zdrowie, aktywność fizyczną i uczący asertywności .

- wszystkie szkoły uczestniczyły w ogólnopolskiej kampanii ”Zachowaj trzeźwy umysł.

4. wspierano działalność klubów sportowych działających na terenie naszej gminy gdzie młodzież aktywnie i sportowo spędza swój wolny czas pozalekcyjny

5. finansowanie szkoleń różnych grup zawodowych ( nauczycieli, członków Komisji, pracownika MGOPS, terapeutów ZPP ZOZ Choroszcz.

Gmina przystąpiła do projektu realizowanego w ramach programu „Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej i Rządu RP realizowany wraz z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Celem projektu jest pomoc samorządom w budowaniu gminnych programów przeciwdziałania narkomanii. Pozwoli na zbudowanie programu adekwatnego do potrzeb, długofalowy program zapobiegania narkomanii, skoordynowany z działaniami dotyczących innych rozpoznanych problemów na terenie społeczności jako istotne dla jej harmonijnego funkcjonowania.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Choroszczy

Wytwarzający/odpowiadający: Stanisława Jolanta Andruszkiewicz

Wprowadzający: Stanisława Jolanta Andruszkiewicz

Data modyfikacji: 2007-04-10

Opublikował: Ewa Łukaszewicz

Data publikacji: 2007-04-10