Zarządzenie Nr 6/09

w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych M-G OPS w Choroszczy

Zarządzenie Nr 6/09

Kierownika Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choroszczy

z dnia 9 czerwca 2009 r.

w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choroszczy

Na podstawie z art. 39 ust 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych ( Dz. U. Nr 223, poz. 1458) w związku z art. 33 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art.77 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (t.j. z 1998r Dz. U. Nr 21, poz. 94 ze zmianami) zarządzam, co następuje:

§ 1

Ustalam Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choroszczy, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2

Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od daty podania go do wiadomości pracowników.

§ 3

Tracą moc:

  1. Regulamin premiowania pracowników zatrudnionych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy ustalony zarządzeniem Nr 6/08 Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choroszczy z dnia 19 listopada 2008 roku
  2. Zarządzenie wewnętrzne Nr 9/2000 Burmistrza Miasta i Gminy Choroszcz z dnia 27 listopada 2000 roku w sprawie zasad i trybu przyznawania nagród pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Choroszczy oraz jednostek podporządkowanych.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załącznik

do zarządzenia Nr 6/09

Kierownika MGOPS w Choroszczy

z dnia 9 czerwca 2009 r

REGULAMIN WYNAGRADZANIA

PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH

MIEJSKO – GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ

W CHOROSZCZY

Rozdział 1

PRZEPISY OGÓLNE

§1

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

1) pracodawcy — rozumie się przez to Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Choroszczy,

2) Kierowniku Ośrodka – oznacza to Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choroszczy

3) pracowniku - rozumie się przez to osobę zatrudnioną w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomoc Społecznej na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy,

4) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)

5) rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania-rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 roku w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398)

§2

Regulamin wynagradzania, zwany dalej Regulaminem, określa:

1) wymagania kwalifikacyjne pracowników

2) warunki wynagrodzenia zasadniczego, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego

3) warunki przyznawania dodatków funkcyjnych, specjalnych, opiekuna służby przygotowawczej, koordynatora służby przygotowawczej,

4) warunki przyznawania i wypłacania premii i nagród, innych niż nagroda jubileuszowa

§3

Postanowienia Regulaminu dotyczą pracowników zatrudnionych w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy .

§4

1. Przed dopuszczeniem do pracy, nowo zatrudniony pracownik ma obowiązek zapoznać się z niniejszym Regulaminem.

2. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z Regulaminem zostaje dołączone do jego akt osobowych.

Rozdział 2

WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ

§ 5

1. Pracownikowi przysługuje:

1) wynagrodzenie zasadnicze,

2) dodatek za wieloletnią pracę,

3) nagroda jubileuszowa,

4) jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy

2. Pracownikowi może zostać przyznany dodatek funkcyjny

3. Pracownikowi, z tytuły okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, może być przyznany dodatek specjalny

4. Kierownikowi Ośrodka sprawującemu funkcję opiekuna pracownika odbywającego służbę przygotowawczą przyznawany jest dodatek opiekuna służby przygotowawczej

5. Pracownikowi sprawującemu funkcję koordynatora służby przygotowawczej przyznawany jest dodatek koordynatora służby przygotowawczej

6. Pracownikowi może być przyznana nagroda uznaniowa

7. Stawkę godzinową:

1) wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną,

2) wynikającą z najniższego wynagrodzenia zasadniczego

- ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

10. Pracownikom samorządowym zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia przysługują w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

Wynagrodzenie zasadnicze

§ 6

1. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych

2. Podstawą ustalenia zaszeregowania pracownika są tabele stanowiące załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu .

3. Tabela stawek miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu

4. Podstawą ustalenia wynagrodzenia zasadniczego Kierownikowi Ośrodka jest zarządzenie Burmistrza Choroszczy w sprawie ustalenia maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych Gminy Choroszcz.

§ 7

1. Decyzję o zastosowaniu dla danego pracownika stawki osobistego zaszeregowania podejmuje Kierownik Ośrodka.

2. W uzasadnionych przypadkach Kierownik Ośrodka może skrócić pracownikowi okres pracy zawodowej wymagany na danym stanowisku, z wyłączeniem stanowisk, dla których wymagany okres pracy zawodowej określają odrębne przepisy oraz art. 6 ust 4 ustawy

Dodatek funkcyjny

§ 8

1. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem przysługuje dodatek funkcyjny.

2. Tabela stawek dodatku funkcyjnego stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu.

3. Kierownikowi Ośrodka przyznawany jest dodatek funkcyjny do wysokości określonej w zarządzeniu Burmistrza Choroszczy w sprawie ustalenia maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych Gminy Choroszcz.

Dodatek specjalny

§ 9

1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności może być przyznany dodatek specjalny na czas określony nie dłuższy niż rok.

2. Dodatek, o którym mowa w ust. 1 pracownikom przyznaje Kierownik Ośrodka, zaś Kierownikowi Burmistrz Choroszczy zgodnie z zarządzeniem w sprawie ustalenia maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia kierowników i zastępców kierowników jednostek budżetowych Gminy Choroszcz.

3. Dodatek specjalny jest ustalany w zależności od posiadanych środków na wynagrodzenia i przyznawany w kwocie nieprzekraczającej 40 proc. łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.

Dodatek opiekuna służby przygotowawczej

§10

1. Kierownikowi Ośrodka sprawującemu funkcję opiekuna pracownika odbywającego służbę przygotowawczą przyznawany jest dodatek opiekuna służby przygotowawczej.

2. Dodatek opiekuna służby przygotowawczej ustalany jest w wysokości 150zł miesięcznie za sprawowanie opieki nad jednym pracownikiem odbywającym służbę przygotowawczą.

Dodatek koordynatora służby przygotowawczej

§11

1. Pracownikowi sprawującemu funkcję koordynatora służby przygotowawczej przyznawany jest dodatek koordynatora służby przygotowawczej.

2. Dodatek koordynatora służby przygotowawczej ustalany jest w wysokości 100 zł miesięcznie za koordynowanie służby przygotowawczej jednego pracownika.

Nagroda uznaniowa

§12

1. Pracownikom zatrudnionym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej tworzy się, w ramach planowanych środków na wynagrodzenia, fundusz nagród.

2. Fundusz nagród obejmuje 3 proc. planowanej wielkości środków na wynagrodzenia dla pracowników , pozostających w dyspozycji Kierownika Ośrodka.

3. Fundusz nagród może być zwiększony w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.

4. Fundusz nagród przeznacza się na nagrody uznaniowe.

5. Zasady i tryb przyznawania nagród pracownikom określa Regulamin nagradzania stanowiący zał. nr 4 do niniejszego Regulaminu.

Rozdział 3

ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNE ZWIĄZANE Z PRACĄ

§13

  1. Pracownik wykonuje pracę na polecenie przełożonego – za uprzednią zgodą Kierownika Ośrodka – w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedzielę i święta, jeżeli wymagają tego potrzeby Ośrodka.
  2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz, bez ich zgody, do pracowników samorządowych sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do ośmiu lat.
  3. Pracownikowi za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie ustalane na zasadach określonych w Kodeksie pracy albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
  4. Pracownikowi zatrudnionemu w niedzielę lub święto przysługuje inny dzień wolny od pracy w tygodniu lub wynagrodzenie na zasadach ustalonych w Kodeksie pracy.
  5. Pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej przepisami ustawy o pomocy społecznej.

§14

Pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie mniej niż na zasadach ustalonych w Kodeksie pracy.

§15

Pracownikom przysługują, poza wynagrodzeniem za pracę i wymienionymi dodatkami, również inne świadczenia pieniężne związane z pracą, przewidziane przepisami prawa, a w szczególności:

1) nagroda jubileuszowa, według zasad określonych w ustawie i rozporządzeniu,

2) jednorazowa odprawa pieniężna w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, według zasad określonych w ustawie i w rozporządzeniu,

3) dodatkowe wynagrodzenie roczne zwane „wynagrodzeniem rocznym” na podstawie ustawy z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dz. U. Nr 160, poz.1080 ze zmianami)

4) świadczenia należne w okresie czasowej niezdolności do pracy w oparciu o art. 92 i 184 Kodeksu Pracy oraz przepisów regulujących uprawnienia do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,

5) świadczenia przysługujące z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w oparciu o art. 92 i 2371 Kodeksu Pracy oraz przepisów regulujących zakres i wysokość tych świadczeń,

6) odprawy w związku z powołaniem do służby wojskowej należne w oparciu o przepisy regulujące powszechny obowiązek obrony państwa,

7) odprawa po śmierci pracownika przysługująca na podstawie art. 93 Kodeksu Pracy w wysokości określonej w tym przepisie,

8) ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego w oparciu o art.2377 Kodeksu Pracy

Rozdział 4

SPOSÓB I TERMINY WYPŁATY WYNAGRODZEŃ

I POZOSTAŁYCH NALEŻNOŚCI PRACOWNICZYCH

§16

1. Wynagrodzenie za pracę z zastrzeżeniem ust.2 wypłaca się z dołu w 26 dniu każdego miesiąca. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

2. Wypłata wynagrodzenia za dni niezdolności do pracy lub zasiłków chorobowych dokonywana jest w terminie określonym w ust. 1

3. Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia mu do wglądu dokumentacji płacowej oraz przekazania odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia.

§17

1. Wypłata wynagrodzenia następuje w siedzibie Urzędu Miejskiego (kasa) lub przelewem na konto bankowe pracownika, po uzyskaniu jego pisemnej zgody.

2. Wypłata wynagrodzenia dokonywana jest do rąk własnych pracownika albo osoby przez niego upoważnionej, a w razie gdy nie może on osobiście odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody i nie złożył pisemnego sprzeciwu co do dokonywania wypłaty, do rąk współmałżonka.

3. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej.

4. Wypłata wynagrodzenia następuje w godzinach pracy.

Rozdział 5

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 18

Regulamin wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od podania go do wiadomości pracowników

§ 19

Pracodawca w każdym czasie udostępnia na żądanie pracownika Regulamin i w razie potrzeby wyjaśnia jego treść.

§20

Wszelkie zmiany Regulaminu następują w formie pisemnej w trybie obowiązującym dla jego ustalania.

Zał. Nr 1

do Regulaminu wynagradzania

TABELE

stanowisk pracowniczych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

w Choroszczy

Lp.

Stanowisko

Kategoria zaszeregowania

Stawka dodatku funkcyjnego do

Wymagane kwalifikacje

wykształcenie oraz umiejętności zawodowe

staż pracy (w latach)

1

2

3

4

5

6

I. Stanowiska kierownicze urzędnicze

1

Dyrektor (kierownik) jednostki

XIX

7

wyższe2)lub według odrębnych przepisów

5 lub według odrębnych przepisów

II. Stanowiska urzędnicze

2

Główny specjalista

XII-XVII

6

wyższe2)

5

3

Starszy specjalista

starszy informatyk

X- XV

-

wyższe2)

5

4

Inspektor

IX- XIII

-

wyższe2)

średnie 3)

2

4

5

Podinspektor

VI- XII

-

wyższe2)

średnie3)

-

2

6

Specjalista

VIII-XIV

-

wyższe 2

średnie3)

4

5

7

Samodzielny referent

VII- XII

-

wyższe 2)

średnie3)

-

2

8

Starszy referent

VI- XII

-

wyższe 2)

średnie3)

-

2

9

Referent

V-XI

-

średnie3)

-

III. Stanowiska, na których nawiązanie stosunku pracy następuje w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych

10

Pracownik II stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych

X-XV

-

wyższe

5

VIII – XIV

-

wyższe

4

średnie

5

VII - XIII

-

wyższe

2

średnie

4

11

Pracownik I stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych

VI - XII

-

wyższe

3

V- XI

-

średnie

2

IV. Stanowiska pomocnicze

12

Starszy specjalista pracy socjalnej-koordynator

XV-XVIII

7

wyższe według odrębnych przepisów

5

dyplom pracownika socjalnego i specjalizacja II stopnia w zawodzie pracownik socjalny

13

Starszy specjalista pracy socjalnej

XIV-XVII

2

wyższe według odrębnych przepisów

5

dyplom pracownika socjalnego i specjalizacja II stopnia w zawodzie pracownik socjalny

14

Specjalista pracy socjalnej

XIII-XV

-

wyższe według odrębnych przepisów

3

dyplom pracownika socjalnego i specjalizacja I stopnia w zawodzie pracownik socjalny

15

Starszy pracownik socjalny

XII-XV

-

według odrębnych przepisów

5

16

Pracownik socjalny

XI-XIV

-

według odrębnych przepisów

-

17

Aspirant pracy socjalnej

IX-X

-

średnie3)

-

18

Sekretarka

IV-IX

-

średnie3)

-

19

Pomoc administracyjna

III-VIII

-

średnie3)

-

V . Stanowiska pracowników obsługi

20

Robotnik gospodarczy

II-VIII

-

zasadnicze

zawodowe5)

-

21

Sprzątaczka

I-V

-

podstawowe4)

-

22

Goniec

II -IV

-

podstawowe4)

-

1) Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia i stażu pracy dla kierowniczych stanowisk urzędniczych i stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę uwzględniają wymagania określone w ustawie, przy czym do stażu pracy wymaganego na kierowniczych stanowiskach urzędniczych wlicza się wykonywanie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 6 ust.4 pkt 1 ustawy.

2) Wyższe odpowiedniej specjalności umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę, a także wymagania określone w ustawie stosownie do opisu stanowiska.

3) Średnie o profilu ogólnym lub zawodowym umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku, a w odniesieniu do stanowisk urzędniczych i kierowniczych stanowisk urzędniczych stosownie do opisu stanowiska.

4) Podstawowe i umiejętności wykonywania czynności

5)Zasadnicze zawodowe umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku

Zał. Nr 2

do Regulaminu wynagradzania

TABELA MIESIĘCZNYCH KWOT WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Kategoria zaszeregowania

Kwota w złotych

1

2

I

1.100 - 1.400

II

1.120 - 1.500

III

1.140 - 1.700

IV

1.160 - 1.800

V

1.180 - 2.000

VI

1.200 - 2.100

VII

1.220 - 2.200

VIII

1.240 - 2.400

IX

1.260 - 2.500

X

1.280 - 2.700

XI

1.300 – 2.900

XII

1.350 – 3.000

XIII

1.400 – 3.200

XIV

1.450 – 3.400

XV

1.500 – 3.600

XVI

1.550 – 3.700

XVII

1.600 – 3.900

XVIII

1.650 – 4.100

XIX

1.700 – 4.300

Zał. Nr 3

do Regulaminu wynagradzania

TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnego

Procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego

1

2

1

do 40

2

do 60

3

do 80

4

do 100

5

do 120

6

do 140

7

do 160

8

do 200

9

do 250

Zał. Nr 4

do Regulaminu wynagradzania

REGULAMIN NAGRADZANIA

pracowników zatrudnionych

w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy

§ 1

Pracownik może otrzymać nagrodę wyłącznie po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy.

§ 2

Nagroda uznaniowa przyznawana jest pracownikowi, który uzyskuje dobre wyniki w pracy zawodowej.

§ 3

Przy ustalaniu wysokości nagrody uznaniowej indywidualnej bierze się pod uwagę w szczególności:

  1. wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków służbowych,
  2. dyspozycyjność i stopień trudności wykonywanych przez pracownika zadań,
  3. zdyscyplinowanie, inicjatywę, samodzielność,
  4. zaangażowanie w pracę i kreatywność,
  5. samodoskonalenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji,
  6. wyniki okresowych ocen kwalifikacyjnych,
  7. stosunek do przełożonych, umiejętność współpracy i współżycia w zespole,
  8. stosunek do interesantów i zgłaszanych przez nich spraw.

§4

Przy ustalaniu wysokości nagrody uwzględnia się pracę wykonywaną nieodpłatnie, zastępstwo za nieobecnego pracownika lub posiadanie czasowo rozszerzonego zakresu obowiązków przez okres przekraczający 1 miesiąc.

§5

Nagrodę uznaniową pracownikom Ośrodka przyznaje Kierownik Ośrodka, zaś Kierownikowi Ośrodka Burmistrz Choroszczy w ramach środków funduszu nagród.

§6

Nagroda uznaniowa nie może być przyznana pracownikowi :

1. na którego wpłynęła zasadna skarga,

2. prowadzącemu postępowania administracyjne z przekroczeniem ustawowych terminów ,

3. który naruszył Regulaminu pracy,

4. który został ukarany karą porządkową lub dyscyplinarną, chyba, że nałożona kara została uznana za niebyłą i wzmiankę o niej wykreślono z akt osobowych pracownika.

§ 6

Nagrody uznaniowe wypłacane są za rok kalendarzowy w miesiącu grudniu.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Choroszczy

Wytwarzający/odpowiadający: Dorota Tomicka

Wprowadzający: Dorota Tomicka

Data modyfikacji: 2009-06-09

Opublikował: Ewa Łukaszewicz

Data publikacji: 2009-06-09