Zarządzenie Nr 11/2003

W sprawie „Regulaminu gospodarowania środkami zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Urzędzie Miejskim w Choroszczy, Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy, Miejsko -Gminnym Centrum Kultury i Miejsko—Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy”
Zarządzenie Nr 11/2003

Zarządzenie Nr 11/2003

Burmistrza Choroszczy

z dnia 25 marca 2003roku

w sprawie „Regulaminu gospodarowania środkami zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Urzędzie Miejskim w Choroszczy, Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy, Miejsko -Gminnym Centrum Kultury i Miejsko—Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy”

Na podstawie art.8 ust.2 i art.1O ustawy z 4 marca 1994r o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U.z 199 Nr 70, poz.335 z póź.zm.), zarządzam co następuje:

§1

Wprowadzam do stosowania w Urzędzie Miejskim w Choroszczy, Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy, Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy i Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Spolecznej w Choroszczy „Regulamin gospodarowania środkami Zakładowego Funduszu świadczeń Socjalnych w Urzędzie Miejskim w Choroszczy, Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy, Miejsko - Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy i Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy”, stanowiący załącznik nr I do niniejszego zarządzenia.

§2

Traci moc zarządzenie wewnętrzne Nr 1/2002 Burmistrza Choroszczy z dnia 26 marca 2002roku w sprawie Regulaminu gospodarowania środkami ZFŚS w UM w Choroszczy, PS w Choroszczy i MGCK w Choroszczy.

§3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od dnia I stycznia 2003roku.

BURMISTRZ

inż. Jerzy Ułanowicz

Załącznik Nr 1 do zarządzenia

Nr 11/2003 Burmistrza

Choroszczy z dnia 25 marca 2003r

REGULAMIN

Gospodarowania środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Urzędzie Miejskim w Choroszczy, Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy, Miejsko - Gminnym Centrum

Kultury i Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych(Dz. U. Nr 43, poz. 163 z póź. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych(Dz. U. Nr 43, poz. 168 z póż. zm.), w uzgodnieniu z Komisją ds. Świadczeń Socjalnych ustala się regulamin określający zasady przeznaczenia środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Urzędzie Miejskim w Choroszczy, Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy, Miejsko - Gminnym Centrum Kultury i Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Choroszczy, zwanymi dalej „Zakładem”, na poszczególne cele, rodzaje i formy działalności oraz zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowych z tego funduszu.

§ 1 Postanowienie ogólne

  1. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, zwanym dalej „Funduszem” tworzy się z corocznego odpisu podatkowego, naliczanego w sposób określony aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

  2. Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona w sposób dopuszczony obowiązującymi przepisami prawa, na każdą osobę zatrudnioną, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz na każdego emeryta lub rencistę uprawnionego do opieki.

  3. Środki Funduszu zwiększa się o:

1/ wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających z działalności socjalnej,

2/ darowizny oraz zapisy osób fizycznych i prawnych,

3/ odsetki od środków Funduszu,

4/ wpływy z oprocentowania pożyczek mieszkaniowych udzielanych na cele mieszkaniowe,

5/ wierzytelności likwidowanych zakładowych funduszy socjalnych i mieszkaniowych,

6/ inne środki określone w odrębnych przepisach.

  1. Przyznawanie ulgowych świadczeń i usług oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu, w oparciu o ustalone każdorazowo tabele dopłat do konkretnego świadczenia.

  2. Podstawę do obliczenia ulgowych usług i świadczeń stanowi wniosek osoby uprawnionej uzupełniony jego oświadczeniem o sytuacji życiowej i rodzinnej oraz o wysokości dochodu na osobę w rodzinie uzyskanego w miesiącu poprzedzający datę złożenia wniosku o dopłatę, dofinansowanie lub przyznanie.

  3. Świadczenia socjalne finansowane z Funduszu nie są świadczeniami należnymi. Osoby, których wnioski zostały załatwione odmownie, nie mogą rościć pretensji o jakiekolwiek wypłaty z tego tytułu w późniejszym terminie.

  4. Załatwione odmownie wnioski osób uprawnionych ubiegających się o dopłatę z Funduszu nie wymagają uzasadnienia, a decyzja prawodawcy odmawiająca świadczenia jest ostateczna.

  5. Przeznaczenie środków Funduszu na poszczególne cele, rodzaje i formy działalności socjalnej w każdym roku kalendarzowym szczegółowo określa roczny „Preliminarz świadczeń socjalnych” ustalony przez Burmistrza Choroszczy na wniosek Komisji ds. Świadczeń Socjalnych.

  6. W celu umożliwienia sporządzenia rocznego preliminarza, wnioski o uzyskanie świadczeń z Funduszu wszyscy uprawnieni do korzystania z Funduszu powinni składać w kadrach Urzędu Miejskiego najpóźniej do końca lutego każdego roku kalendarzowego (z wyjątkiem wniosków o uzyskanie świadczenia z tytułu niemożliwego do przewidzenia zdarzenia losowego).

  7. Funduszem administruje Burmistrz Choroszczy zgodnie z umową o prowadzeniu wspólnej działalności socjalnej zawartej między Urzędem Miejskim w Choroszczy, Przedszkolem Samorządowym w Choroszczy, Miejsko - Gminnym Centrum Kultury oraz Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Choroszczy.

  8. Decyzje o przyznaniu świadczeń z Funduszu podejmuje Burmistrz Choroszczy w oparciu o wniosek Komisji ds. Świadczeń Socjalnej.

§ 2 Osoby uprawnione do korzystania ze środków Funduszu

  1. Ze świadczeń Funduszu mogą korzystać:

1/ Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracy w Zakładzie niezależnie od rodzaju stosunku pracy(umowa o pracę, wybór, powołanie, mianowanie), w tym: pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,

2/ Emeryci, renciści, którzy rozwiązali umowy o pracę z Zakładem w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,

3/ Członkowie rodzin wymienionych w pkt. 1 - 2, tj.

      1. współmałżonkowie,

      2. dzieci własne, przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonka, wnuki i rodzeństwo pozostające na utrzymaniu osoby uprawnionej, do lat 18, a jeżeli kształcą się w szkole - do ukończenia nauki, jednak nie dłużej niż do 25 r. życia,

      3. członkowie rodzin po zmarłych pracownikach, jeżeli byli na ich utrzymaniu.

§ 3 Przeznaczenie środków Funduszu

  1. Środki Funduszu przeznacza się na:

1/ Zakup paczek świątecznych dzieciom pracowników.

Do przydziału paczki kwalifikują się dzieci w przedziale wiekowym 1 rok życia - 15 rok życia uzyskanych w roku kalendarzowym, w którym przydziela się paczkę,

2/ Zakup bonów okolicznościowych świątecznych.

Stosuje się § 1 ust. 4, biorąc pod uwagę wymiar etatu pracownika a w stosunku do emerytów i rencistów zakładu - ustala się wysokość bonów na 1/3 jego podstawowej wartości,

3/ Zapomogi pieniężne bezzwrotne przyznawane w wypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych lub długotrwałej choroby.

Wysokość zapomogi nie może przekroczyć:

      1. w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych - do 300% najniższego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku,

      2. w przypadku długotrwałej choroby - do 200% najniższego wynagrodzenia za pracę w dniu złożenia wniosku,

Przez najniższe wynagrodzenie za pracę rozumie się najniższe wynagrodzenie pracownika ustalone przez odpowiedniego ministra.

4/ Pożyczki na cele mieszkaniowe osoby uprawnionej, a w szczególności na:

- uzupełnienie wkładu mieszkaniowego do spółdzielni

mieszkaniowej,

- budowę domu jednorodzinnego albo w domu mieszkalnym,

- zakup budynku mieszkalnego od jednostek, które wybudowały budynek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub na wolnym rynku,

- nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,

- przebudowę strychu, suszarni bądź pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkaniowe,

- pokrycia kosztów wykupu lokali na własność oraz uzupełnienie zaliczki na wkład budowlany w związku z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do zajmowanego lokalu na spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu,

- remont i modernizację mieszkania lub budynku mieszkalnego,

- kaucję i opłaty wymagane przy uzyskaniu i zamianie mieszkań,

- przystosowanie mieszkań do potrzeb osób o ograniczonej sprawności fizycznej.

  1. Zakład przyznając osobie uprawnionej do korzystania z Funduszu pomoc na cele mieszkaniowe, zawiera z nią umowę, w której ustala:

  • formę pomocy(pożyczka),

  • jej wysokość,

  • warunki spłaty(okres spłaty, oprocentowanie, zabezpieczenie spłaty),

  • warunki i zasady rozliczania się pożyczkobiorcy z Zakładem w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

  1. Warunkiem podpisania umowy na pożyczkę jest jej poręczenie przez dwóch poręczycieli będących pracownikami Zakładu.

  2. W razie zaprzestania spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę zobowiązanie spłaty przenosi się solidarnie na poręczycieli.

  3. Pożyczka nie spłacona przez zmarłego pożyczkobiorcę nie musi podlegać spłaceniu przez poręczycieli. Pozostałej kwoty zadłużenia można dochodzić od spadkobierców zmarłego, można też ją umorzyć na ogólnie obowiązujących zasadach.

  4. Stosuje się § 1 ust 4, biorąc pod uwagę wymiar etatu pracownika, a w stosunku do emerytów i rencistów zakładu ustala się wysokość pożyczek na

    Metryka strony

    Udostępniający: Urząd Miejski w Choroszczy

    Wytwarzający/odpowiadający: Ewa Łukaszewicz

    Wprowadzający: Ewa Łukaszewicz

    Data modyfikacji: 2003-07-25

    Opublikował: Ewa Łukaszewicz

    Data publikacji: 2003-07-25